Miyokard enfarktüsünde aktive protein C rezistans ve hemostatik dengenin rölü
The Role of activated protein C resistance and hemostatic balance in myocardial infarction
- Tez No: 40564
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma 1995 yılında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde yapılmıştır. Çalışmanın amacı, miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda APCR ve hemostatik dengenin rolünü araştırmaktır. Akut koroner sendrom nedeniyle koroner yoğun bakımda tedavi gören 3'ü kadın 37'si erkek toplam 40 hasta ve 30 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Açlık kanından tam kan, kan şekeri, üre, kreatinin, kan elektrolitleri, AST, ALT, kolesterol, trigliserit, HDL-K, LDL-K, fîbrinojen, PAİ-1, ATIII, protein C ve APC düzeylerine bakıldı. Hasta ve kontrol grubu arasındaki verilerin karşılaştırılması Student-t ve Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Fibrinojen, kolesterol, ve HDL-K, hasta grubunda kontrol grubuna oranla yüksek bulundu. Vücut kitle indeksi, trigliserit, PAİ-1, APC oram ve protein C gruplar arasında farklı değildi. ATIII hasta grubunda kontrol grubuna göre düşük bulundu. Sonuç olarak bu çalışmada, APCR'nin miyokard enfarktüsünde bir risk faktörü olmadığım, ATIII düşüklüğünün risk faktörü olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was made in the Cardiology Department of GATA Haydarpaşa Training Hospital in 1995. The purpose was to evaluate the value of APCR and hemostatic balance in patients with myocardial infarction. 40 patients,( 3 women and 37 men) who were hospitalized in coronary care unit because of acute coronary event, and 30 healty volunteer control group were examined. Fasting glucose level, urea, creatinine, electrolytes, AST, ALT, cholesterol, triglyceride, HDL-C, LDL-C, fibrinogen, PAI-1, protein C, APCR, ATII1, APC, compelet blood count were measured. Istatistical analysises were made with Student-t and Mann- Whitney U test. Fibrinogen, cholesterol, LDL-C levels were significantly higher in patient group compered with controls. ATIII levels was significantly lower in patient group compared with controls. There was no differance in regard of PAI-1, APC, protein C, triglyceride and body mass index between the two groups. In conclusion, ATIII, but not APCR, is a risk factor for myocardial infarction. 42