Akut Miyokard İnfarktüsünde Serum Homosistein düzeyi
Serum homocysteine level in acute myocardial infarction
- Tez No: 653321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akut Miyokard İnfarktüsünde Serum Homosistein Düzeyi Özet Koroner arter hastalaığı hemen hemen daima ateroskleroz sonucu gelişir. Ateroskleroza yol açan etkenler tanımlanmıştır. Bu etkenlerin bazıları koroner arter hastalığı için majör risk olarak ifade edilmiştir (sigara, cinsiyet, kolesterol gibi). Gelişen aterosklerozu her hastada bu risk faktörleri ile açıklamak mümkün olmamaktadır. Minör risk faktörleri olarak adlandırılan bazı risk etmenlerinin de (hiperhomosisteinemi, obezite, hipertrigliseridemi gibi) ateroskleroz patogenezinde katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Protein yapısında yer almayan homosisteinin tek kaynağı diyetle alınan metiyonindir. Damar endoteli üzerine toksik etki gösteren homosistein, aterojenik ve trombojenik aktiviteye bağlı olarak çeşitli komplikasyonlara yol açar. Homosistein, bu toksik etkiler neticesinde endoteliyumun normal antikoagülan fenotipini değiştirerek damarsal hastalığa zemin hazırlar. Hiperhomosisteinemi, hiperkolesterolemi gibi toplumun bütün kesimlerinde önemli sağlık problemlerine yol açabilir. Plazma homosistein konsantrasyonlarındaki yükselme koroner, periferik ve serebral arter sistemini de içine alan çeşitli klinik bulgulara neden olur. Homosistein konsantrasyonları, semptomatik damarsal hastalığı olanlarda normal kontrol grubuna göre %31 daha yüksek bulunmuştur. Hiperhomosisteinemi ile koroner ateroskleroz arasındaki ilişki birçok çalışmada ortaya konulmuştur. Homosistein düzeyelerindeki her 5 mikromol/L yükselmenin koroner arterler üzerinde yarattığı risk ile total kolesterolde her 0.5 mmmol/L artması sonucu ortaya çıkan risk ile eşdeğer bulunmuştur. Yaptığımız çalışmada Akut Mİ tanısı alan hastalarda homosistein düzeylerini inceledik ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Serum Homocysteine Level in Acute Myocardial Infarction SUMMARY Coronary artery disease almost always develops as a result of atherosclerosis. Factors leading to atherosclerosis are identified. Some of these factors (like smoking, sex, cholesterol) are described as major risk factors for coronary artery disease. However, explaining developed atherosclerosis with these factors is not probable in every patient. We can say that some other risk factors named as minor risk factors (like hyperhomocysteinaemia, obesity, hypertriglyceridemia,) also contributes to atherosclerosis pathogenesis. The only source of homocysteine that does not take place in the protein structure, is dietetically received methionine. Homocysteine with toxic effects over vascular endothelium leads to various complications depending on atherogenic and thrombogenic activity. As a result of these toxic effects, homocysteine provides a basis for vascular disease through changing the phenotype of normal anticoagulant. Like hypercholesterolemia, hyperhomocysteinaemia can also lead to significant health problems in all parts of the society. Escalation in plasma hcy concentrations causes various clinical indications, including in coronary, peripheric and cerebral systems. Compared to the control group, homocysteine concentrations have been found 31% higher in people with symptomatic vascular disease. The correlation between hyperhomocysteinaemia and coronary atherosclerosis have been revealed in a wide variety of studies. The risk on the coronary arteries caused per increase of 5 µmol/L in t-hcy levels has been found equivalent to the risk occurring after an increase per 0.5 mmol/L in total cholesterol. We have examined the homocysteine levels of patients diagnosed with acute MI in our study and compared the results to the healthy control group.