Yerel halkın turizme bakış açısı: Bodrum ilçesi örneği
Local people's viewpoint on tourism: The case of Bodrum district
  1. Tez No: 405649
  2. Yazar: NAZİK ÇELİKKANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yerel halkın turizme bakış açısının incelenmesi, turizmin gelişimi için doğru planlama yapılmasına ve gelecekte beklenilen turizm hareketleri için doğru yolda ilerlememize ışık tutacaktır. Buradan hareketle çalışmada, yöre halkının turizme ilişkin algıları ve tutumlarının belirlenmesi ve yerel halkın bireysel özelikleri ile turizmin ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel faktörleri arasındaki farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda turizmin yerel halka olan etkileri incelenecektir. Araştırmanın amaçlarını gerçekleştirmek için Yoon, Gürsoy ve Chen (2001) tarafından geliştirilen anket, 2014 yılında Bodrum İlçesi'ndeki yerel halka uygulanmış ve belirlenen evrenin içerisinden basit tesadüfî örnekleme yöntemi ile (%48,4) 227 Kadın, (%51,6) 242 Erkek olmak üzere toplam 469 anket değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Elde edilen verilerin analizinde, ''faktör'', ''yüzde'', ''frekans'', ''bağımsız örneklem için t-testi'', ''tek faktörlü varyans (Anova) analizi'', ''Tukey (HSD) testi'' analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre turizmin ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel etkileri ile yerel halkın bireysel özellikleri arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ilişkinin yerel halkın bireysel özelliklerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Examination of the point of view of local people on tourism, will enable the proper planning of the development of tourism and will shed light on our progress on the right path for future tourism activities. Hence the study was to determine the perceptions and attitudes of local people on tourism and aimed to determine the differences between the economic, social, cultural and environmental factors of tourism and the local people's individual peculiarities. At the same time the effects of tourism to the local community will be examined. To achieve the objectives of the research, the survey developed by Yoon, Gürsoy and Chen (2001) has been applied to local people in Bodrum district in 2014, and in the determined phase, by the method of simple random sampling, 227 women (48.4%) and 242 men (51.6%), in total 469 questionnaires were subject to the evaluation. In the analysis of the obtained data, '' factors '', '' percentage '', '' frequency“,”independent sample t-test '', '' single factor variance (ANOVA) analysis '', '' Tukey ( HSD) test " analysis were used. According to the results, there has emerged a relationship between the economic, social, cultural and enviromental impacts of tourism and the individual characteristics of the local people. Of this relationship, it has been determined to vary, according to the individual specifications of the local people.