Hizmet pazarlamasının müşteri bağlılığı üzerine etkisi ve örnek bir uygulama
Impact on customer loyalty of service marketing and an example of application
- Tez No: 405648
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye'de ve dünyada büyük bir hızla gelişmekte olan havayolu taşımacılığı sektörünün içerisinde yer alan havayolu işletmeleri müşterilerine kaliteli, emniyetli ve güvenilir bir hizmet sunabilmek için yoğun bir rekabet içerisindedir. Bu nedenle, işletmeye bağlı müşterilere sahip olmak, günümüzün müşteri odaklı iş dünyasında ve yoğun rekabet ortamında, varlıklarını sürdürmek ve kar elde etmek isteyen işletmeler için yadsınamaz seviyede önemli bir rekabet aracı haline gelmiştir. Bununla birlikte bir havayolu işletmesinin müşteri bağlılığını sağlaması için dakik hizmet anlayışı, uygun fiyat seçeneği, kaliteli ikram hizmetlerinin sunumu, teknolojik olanaklardan yararlanma, kısacası hizmet kalitesine gösterilen özen ve çaba gibi unsurları yerine getirmesi gerekmektedir. Hizmet pazarlamasının müşteri bağlılığı üzerine etkisini araştırmaya yönelik yapılan bu çalışmada, müşteri ile iletişiminde önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra araştırma kapsamında hizmet sektörünün gelişimi, ekonomideki yeri ve sınıflandırılması konularının havayolu işletmelerindeki etkileri de araştırılmıştır. Aynı zamanda bu çalışmada havayolu işletmeleri tarafından uygulanan sık uçan yolcu programları kapsamında havayolu işletmesi imajı dahil olmak üzere diğer tüm etkenlerin yolcuların havayolu tercihlerine ve müşteri bağlılığına olan etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The airline developing air transportation sector in Turkey and in the world, are now in an intense competence and effort to offer a reliable, safe and quality service for their customers. Thus, the methods of creating customer loyalty that are deployed with in the contemporary market scope has begun to be a major competition tool for the companies that are willing to sustain their existence in the competitive and the customer base daviation market. However, to be an airline company which the customer prefer will be a result of, providing customer satisfaction, punctuality in services, serving of qualified catering service, using of technological opportunities, showing of greatcare and effort to service quality, creating of confidence to customer. In this study investigated the effect on customer loyality of service marketing and it is concluded that the communication with the customer is important. In addition, development of the service sector and the location on economy and classification on the effects of airline companies have investigated. It is also implemented in this study, the airlines' frequent flyer programs, image of airline, and all other factor simplemented by airline companies revealed the effect of airline passengers' preferences and customer loyality.