Türkiye'de devlet muhasebesi ve üniversite uygulama örneği
Governmental accounting in Turkey and an application about universities
- Tez No: 405650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN BAYIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünyada ekonomik alanda yaşanan gelişmeler, muhasebe bilimini de doğrudan etkilemiştir. Muhasebe alanındaki önemli gelişmeler, işletmelerin faaliyetlerindeki değişiklikleri takip etmiştir. Muhasebe özel sektörde olduğu kadar devlette de önemli bir yer tutmaktadır. Devlet muhasebesi, kamu kurumlarının mali politikalara ilişkin işlemlerinin kayıtlarını tutar ve raporlar. Kamu kurumlarında öncelikle nakit esaslı muhasebe sistemi kullanılmaktaydı. Ancak nakit esaslı devlet muhasebesinin birçok eksikliği bulunmaktaydı. Bu nedenle tahakkuk esaslı muhasebeye geçme ihtiyacı doğdu. Ülkemizde 1990'lı yıllarda başlayan çalışmaların sonucunda 2004 yılından itibaren tahakkuk esaslı devlet muhasebesi sistemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda yapılan düzenlemelerle, kamuda muhasebe birliği sağlanmış ve hesapların toplulaştırılmasını sağlayan bir muhasebe sistemi oluşturulmuştur. Nakit esaslı devlet muhasebe sistemi; gelirleri tahsil edildiğinde, giderleri ise ödendiğinde kayıt altına almakta, tahakkuk esaslı devlet muhasebesi ise gelirleri ve giderleri tahakkuk ettiğinde kayıt altına almaktadır. Çalışmamızda devlet muhasebesinin tarihi gelişimi açıklanmıştır. Sonradan nakit esaslı devlet muhasebesi ile tahakkuk esaslı devlet muhasebesi kıyaslanmıştır. Tezin devamındaki bölümlerinde tahakkuk esaslı devlet muhasebesinin üstünlükleri açıklanmıştır. Devlet muhasebesindeki sorunlar tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Son olarak üniversite uygulama örnekleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the economic area in the world, was also directly affect the accounting science. Important developments in the accounting field were followed by changes in the activities of the business. Accounting plays important role as in public sector as private sector. Governmental accounting are kept recording and reported transactions concerning financial policy of the public sector. Primarily cash based accounting system was used in public institutions. However, there were a lot of lack of cash based governmental accounting. Thus was born the need to switch to accrual based governmental accounting. In Turkey, the result of the studies beginned in 1990's, accrual based governmental accounting is used from 2004. Also with the new arrangements, public accountancy unity has been maintained and an accountancy system which provides account consolidation has been created. Cash based governmental accounting system records the revenues when collected and the expenses when paid, accrual based governmental accounting system records the revenues and expenses when they're realized. In this thesis describes the historical development of governmental accounting. Then cash based governmental accounting and accrual based governmental accounting are compared. In the next part of the thesis, the superiority of the accrual based governmental accounting system is explained. Governmental accounting problems were identified and presented in the proposed solutions. Finally, an application about universities were made.