Avrupa Birliği borç krizinin nedenleri, etkileri ve krizi önlemeye yönelik önlemler
Causes of the European debt crisis, its effects and measures for crisis prevention
- Tez No: 405651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE AYNAGÖZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
1929 yılı Dünya Ekonomik Buhranı'ndan bu yana tarihindeki en derin resesyonunu yaşayan Avrupa Birliği (AB) ekonomileri, 2007 yılı ortalarında başlayan küresel finans krizinin de etkisiyle tarihindeki en keskin daralmaları yaşamıştır. Ancak, Euro alanında bu kez krizi tetikleyen olaylar daha farklı bir alanda, ülkelerin malî yapılarında kendini göstermiştir. Euro bölgesi üye ülkelerinin kendi içsel dinamiklerindeki mevcut sorunlar ve AB bütünleşme sürecinin yapısal bazı zayıflıkları sonucu bu dönemde kırılgan bir yapıya sahip üye ülkeler, neredeyse ülke milli gelirlerini de aşan ve hızla artan borç krizi sorunu ile mücadelede yetersiz kalmıştır. Öyle ki, Yunanistan, İrlanda, Portekiz, İspanya, İtalya gibi yaklaşık otuz yıldır Avrupa Birliği'nin üyesi olan ülkelerin kamu borçlarının bu ülke GSYİH'lerinin üzerine çıkması, AB'nin geleceğini tartışmaya açmıştır. Bu dönem boyunca, uyguladıkları politikalarla ve koordineli kurtarma paketleri ile başta Avrupa Merkez Bankası olmak üzere AB yetkili organları, krizin domino etkisine karşı bir nebze olsun yavaşlama sağlayabilmiştir. Diğer taraftan, uzun bir süre Euro bölgesi üye ülkelerinin yüksek borç oranlarının üstesinden gelemeyeceği gerçeği, AB borç kriziyle mücadeleye yönelik tedbirlerin yanında, malî ve yapısal sorunların uzun dönem istikrarı için yeni politika arayışlarını gündeme getirmiştir. Çalışmanın temel amacı, bir yandan borç krizinin yapısal olarak sorunlu üye ülke ekonomilerine yansımaları, alınan tedbirler ve önerilen çözüm mekanizmaları ve diğer taraftan oluşturulduğu tarihten beri Ekonomik ve Parasal Birlik sürecinin etkinliği ve sonuçlarının cevaplanmasına yönelik olmuştur. Bu çerçevede, içsel ve dışsal faktörlere bağlı olarak borç krizi batağına saplanmış üye ülkelerin bu duruma nasıl geldikleri ve AB organlarının kriz içindeki üye ülkeler karşısındaki tutumu sorgulanmış ve AB düzeyinde üye ülkelerde alınan tedbirler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 1929 the World Economic Depression the European Union (EU) economies living in the deepest recession in the history has experienced the sharpest contraction in the history with the effect of the global financial crisis that began in mid-2007. However, the events that triggered the crisis in the euro area has shown themselves in a different area, in the country's financial structure this time. As a result of the Eurozone member states' own internal dynamics of the existing problems and some structural weaknesses of the EU integration process, in this period member states has a fragile structure was almost insufficient tackle the problem which in excess the country's national income and rapidly growing debt crisis. Indeed, the public debts of the countries that are member of the European Union for nearly thirty years such as Greece, Ireland, Portugal, Spain and Italy exceed these countries' GDP has led to debate the future of the EU. During this period, with their implemented policies and coordinated rescue packages the EU competent bodies particularly European Central Bank were able to get a little slow down against domino effect of the crisis. On the other hand, the fact which the Euro area's member states can't overcome high debt ratios for a long time has brought the search of new policy for the long-term stability of financial and structural problems, in addition to the measures taken to combat EU debt crisis. The main aim of the study was on the one hand structurally the debt crisis' repercussions to troubled economies of member states, taken measures and proposed resolution mechanisms and on the other hand the since the date of the creation, effectiveness of the Economic and Monetary Union process and its results for answering. In this context, depending on the internal and external factors how member countries that bogged down debt crisis came to this situation and the attitude of the EU bodies towards member countries in crisis has been questioned and measures taken in the member states at EU level were explained.