Kurumsal itibar bileşenlerinden liderlik ve vizyonun çalışanların motivasyonundaki rolü ve önemi
The importance and the role of leadership and vision, which are the components of the corporate reputation, on the employee's motivation
  1. Tez No: 405660
  2. Yazar: FEZA MANTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz dünyası; kurumlarda mevcut durumu korumaya yönelik düşünceden uzaklaşmayı, küresel düzeyde kendileri için fırsatlar yaratmayı ve dünyada meydana gelebilecek olan değişimlere hazır olmayı ön plana çıkaran bir ortam yaratmıştır. Kurumlar bir yandan mevcut durumlarını koruma çabası gösterirken diğer yandan da rakiplerine göre rekabet avantajı ile üstünlük elde etmenin gayreti içerisindedir. Kurumların en değerli varlığı itibardır. İyi bir itibara sahip olan kurumlar zorlu rekabet ortamında ayakta kalabilmektedir. Bu nedenle kurumlar itibar oluşturma ve var olan itibarlarını korumak ve sürdürmek için çalışmalar gerçekleştirmektedir. Kurumların itibarlarını sağlayan en somut göstergelerden biri ürettikleri ürün ve hizmetlerdir. Ürün ve hizmetlerin kalitesi kurumların itibarlarını etkilemektedir. Bunun için de meydana gelen değişimleri yakından takip etmek, teknolojiye ayak uydurmak, geleceğe yönelik stratejiler geliştirmek oldukça önemli bir unsur haline gelmiştir. Bununla birlikte ürün ve hizmetlerin üretiminde görev alan çalışanların kurumlara olan bağlılıklarını artırmak son derece önemlidir. Kurumlar çalışanları olmadan varlıklarını sürdüremezler. Bu nedenle çalışanların motivasyonlarının en yüksek seviyede tutulması gerekmektedir. Çalışanların kurumlarına olan bağlılıklarını ve motivasyonlarını artırma görevi ise bu konuda gerekli donanıma sahip olan liderler ile mümkün olmaktadır. Her konuda kendini yetiştirmiş, çalışanların ihtiyaçlarını çok iyi tespit eden ve bu yönde çalışmalar yapan liderler, her kurum için en önemli faktörlerden biridir. Günümüz zorlu rekabet ortamında liderlik vasıflarını taşıyan ve iyi bir vizyona sahip olan kişilerin yönetici olduğu kurumlarda çalışanların motivasyonlarının çok yüksek olduğu, buna bağlı olarak da ürün ve hizmet kalitesinin arttığı bilinmektedir. Bu bilgiler ışığında hazırladığım çalışmada kurumsal itibar bileşenlerinden liderlik ve vizyonun çalışanların motivasyonundaki rolü ve önemi araştırılmıştır Anahtar Kelimeler : Kurumsal itibar, Liderlik, Vizyon, Motivasyon
Özet (Çeviri)
In today's world organizations have created an environment in where conservative thoughts are abandoned, in where they create opportunities at global level for themselves and in where they are ready for any possible fluctuations. While institutions are making efforts to maintain thier current possitions, at the same time they are striving to become superior by gaining advantages against their competitors. Reputation is the most valuable asset for institutions. Institutions with a good reputation can keep up with the difficulties of the competitive market. For this reason, institutions put a lot of effort in to gain and to maintain reputation. The most common indicator of any institution's reputation is the products and the services they provide. The quality of the products and services have an effect on the reputation of the institutions. The most common indicators of any institution's reputation are the products and services they provide. The quality of the products and services have an effect on the reputation of the institution. For this reason it has become very important for institutions to closelly follow any innovations, keep up with the technology and to develop strategies for the future. It is therfore also very important to improve the commitment of employees whom are involved in the production of products and services of the institutions . Institutions can not exist without theri employees, therfore it is extermely important to keep the motivation of employees at the top level. Increasing the commitment level and motivation of the employees is possible by having capable leaders who have sufficient backgrount and knowledge on this matter. Leaders who have capabilities in every respect, who can easily detect the needs of the employees and who take notice towards these matters are one of the most important factors for institutions. In today's competitive environment, it is well known that in institutions which are leaded by managers with leadership capabilities and good vision, the motivation of employees is high and that due to this quality of products and services is also imroved . In this study which I prepare in the light of this information the importance and the role of leadership and vision, which are the components of the corporate reputation on the employee's motivation is reserched. Key Words : Corporate reputation, leadership, vision, motivation