Alâeddin Keykubad Devri Türkiye Selçuklularında devlet ve sosyal hayat
Term of Alâeddin Keykubad statement and social life in Selçuklu of Turkey
- Tez No: 405668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
I.Alâeddin Keykubad her bakımdan büyük başarılara imza atmış bir hükümdardır. Tüm tarihçilerin de kabul edeceği gibi güçlü bir devlet, başarılı bir siyasi politika ve güçlü kültürel yapıdan geçmektedir. Alâeddin Keykubad bu örneği en iyi yansıtan hükümdarlardan biridir. Nitekim birçok şehir ve önemli noktaları alarak saltanatına katmıştır. Alâiye ve bütün Akdeniz kıyıları, Kırım'da Suğdak ve çevresi, Ermeni ülkesinin büyük bir bölümü, Gürcü ve Abazaların kaleleri bunlardan birkaçıdır. Siyasi olduğu kadar mimari açıdan da önemli çalışmalar yapmış olup, zamanında Anadolu'da yüzlerce cami, mescit, medrese, hamam, kervansaray, köprü gibi hayır eserleri yaptırmıştır. Sultan Alâeddin, bütün siyasi ve kültürel başarılarının yanında, çok da inançlı bir hükümdardı. Yaşantısında İslami esaslara önem verirdi. İnancı güçlü olan Sultan Alâeddin Keykubad, aynı zamanda Mevlevilere de büyük bir saygı beslemiştir. 1237'de ölen Alâeddin Keykubad'ın bütün hükümdarlığı 18 yıl sürdü. Sultan Alâeddin Keykubad sert ve akıllı, fikir ve görüşünde beylerine ve halkına davranışında adil olmaya özen gösteren bir hükümdar olması, O'nun“Alemlerin Sultanı”ünvanı almasının haklı gerekçesidir.
Özet (Çeviri)
Alâeddin Keykubad was a ruler who had a big success in history. Developmen needs a powerful cutture and politics. Alâeddin Keykubad was successful aspects. He had some cities such as Alâiye, the Mediterranean coast, Suğdak, the great part of Armenia and the castles of Georgia in his rulership. He also had achievement in architecture such as politics. During his rulership hundreds of mosgues, caravansaries, public baths, madrasahs vere builded. He was a believer ruler who gave importance to the İslamic Religion. He respected to Mevlevi teachings and practices. He died in 1237 and his rulership continued eighteen years. He tried to be just so he was called as the sultans of the World.