Türk ve Özbek Hukukunda doğrudan yabancı yatırımlar
Turkish and Uzbek foreign direct investment regulations
- Tez No: 405669
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir ülkenin ekonomik açıdan kalkınması için en önemli araç olarak doğrudan yabancı yatırımlar görülmektedir. Devletlerin ulusal yatırım mevzuatı doğrudan yabancı yatırım akışının sağlanması açısından önemlidir. Bu nedenle ev sahibi ülkeler yabancı yatırımları artırmak amacıyla yönelik yasal düzenlemeler yapmaktadırlar. Bu yasal düzenlemelerde yabancı yatırımcılara yasal güvenceler ve ek teşvikler gibi çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Türk hukukunda 2003 yılında yabancı yatırımları artırma amacıyla yabancı yatırımcılara geniş haklar tanıyan 4875 sayılı“Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu”kabul edilmiştir. Söz konusu kanun, yabancı yatırım ve yatırımcılara ilişkin temel hususları düzenlemektedir. Benzer bir durum Özbek hukukunda da yaşanmıştır. Bu bağlamda 1998 yılında Özbekistan'da yabancı yatırımcılara çeşitli imkânlar sağlayan“Yabancı Yatırımlar Kanunu”kabul edilmiştir. İlgili kanun yabancı yatırımcılara yasal güvence ve ek teşvikler sağlamaktadır. Çalışmada Türk ve Özbek hukukunda yabancı yatırım mevzuatı kapsamında yabancı yatırım ve yatırımcılara sağlanan güvence ve kolaylıklar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment is seen as an important instrument for economic development of a country. National investment regulation of countries is vital to provide flowing of foreign investment. In order to for increasing foreign investment, countries make their national investment regulations. Several opportunities as legal guarantees and addditional incentives are provided for foreign investors in this regulations. In Turkish Law, to aim of increasing foreign investment,“Foreign Direct Investment Law”which provides the wide range of rights to foreign investors was adopted in 2003. This law regulates the main principals related to foreign investment and foreign investors. Uzbek law is also experienced like Turkish law. In this regard“Foreign Investment Law”which provides several opportunities to foreign investors was adopted in 2003. This law provides the legal guarantees and additional incentives for foreign investors. In this thesis, it will be examined Turkish and Uzbek foreign investment laws which provide foreign investors guarantee and opportunities.