Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda idari davalara bakan yönüyle kabul edilebilirlik kriterleri
Admissibility criteria of individual application to the Constitutional Court from the point of administrative proceedings
  1. Tez No: 405671
  2. Yazar: BÜLENT ALTINSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. MÜNCİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yıllarda birçok devlet, temel hak ve özgürlüklerinin kamu işlemlerine karşı korunması amacıyla bireylere, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkını tanımıştır. Türkiye de,“bireysel başvuru hakkı”olarak tanımlanan bu dava türünü, Anayasa'nın 148. maddesinde yaptığı değişiklik sonucunda kabul etmiştir. Buna göre; Herkes, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından, ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir. İdari davalara ilişkin bireysel başvuruların esastan görüşülebilmesi için öncelikle kabul edilebilirlik koşullarına sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle, idari yargı mercileri önünde hukuki bir uyuşmazlığın tarafı olan kişilerin bireysel başvuruda bulunması halinde, kabul edilebilirlik kriterlerine uygunluk büyük bir öneme sahip olacaktır. Tez iki ana bölümde oluşmaktadır. İlk bölümde genel hatlarıyla bireysel başvurudan bahsedilmiş, ikinci bölümde ise idari davalara bakan yönüyle kabul edilebilirlik kriterleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, many states have recognized their citizens the right to individual application to constitutional court for the protection of basic rights and freedoms against public proceedings. Turkey have also accepted this type of case, which is defined as“individual application”by the amendments made in Article 148 of the Constitution. According to this provision; everyone may apply to the Constitutional Court on the grounds that one of the fundamental rights and freedoms within the scope of the European Convention on Human Rights which are guaranteed by the Constitution has been violated by public authorities. For examing individual application related to administrative proceedings in merits, the admissibility criteria of individial application must be provided. Therefore, it is a great importance for the person who the party plaintiff of the administrative dispute to comply with admissibility criteria in case to appeal individual application. Thesis is compused of two main sections. In the first section, individual application has been introduced in genaral terms. In the second section, admissibility criteria have been explained from the point of administrative proceedings.