PKK / KCK terör örgütünün algı yönetimi
Perception management of the PKK / KCK terrorist organization
  1. Tez No: 405672
  2. Yazar: FATİH OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Administration, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tezin amacı, silahlı mücadele ile etnik temele dayalı bir devlet kurma amacında olan PKK/KCK terör örgütünün kendi ideolojisini, amaçlarını, eylemlerini meşrulaştırmak ve nihai amacına ulaşmak için kullandığı algı yönetimi çalışmalarını ortaya çıkarmaktır. Çalışma kapsamında, örgütün“temsil ettiği kitle, amacının ne olduğu, meşruiyeti, demokratik hakların kazanılmasındaki rolü, tanımlanması ve şiddet karşıtı görünmesi, lideri Abdullah Öcalan”hakkında uyguladığı algı yönetimi çalışmaları incelenmiştir. Bu tez, literatüre dayalı bir çalışma üzerine kuruludur. Birincil ve ikincil kaynaklardan faydalanılarak tez oluşturulmuştur. Bu kapsamda örgütsel dokümanlar (Manifesto, KCK sözleşmesi, Kongre ve genel kurul kararları, tüzük ve yönetmelikler vs.), örgütün yayın organı olan Serxwebun dergisi, örgütün internet siteleri (silahlı kanat HPG'nin sitesi vb.), örgüt yöneticilerinin ulusal ve uluslararası basına verdiği röportaj/demeçler, örgütün basın açıklamaları incelenmiştir. PKK/KCK terör örgütü, meşruiyetini sağlayacak ve amacına götürecek olan;“tüm Kürtleri temsil ettiği, bölünme istemedikleri, başka çare kalmadığı için mecburen şiddet uyguladığı, çatışma ve şiddeti istemediği, barış yanlısı olduğu, ülkede yaşanan demokratik gelişmelerin kendi sayesinde olduğu, Kürtlere yapılan yardımlar ve bölgeye yapılan yatırımların mücadelesi sayesinde olduğu, sadece Kürtlerin değil Türkiye'nin de demokratikleşmesi ve özgürlükleri için mücadele ettiği”hususlarında sistematik ve sürekli olarak algı yönetimi çalışmaları yapmaktadır. Algı yönetiminin hedefinin örgütün kendi kitlesi, Türkiye kamuoyu ve uluslararası kamuoyu olmasına göre kullanılan argümanlar farklılaşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to find out the perception management that is used by PKK/KCK terrorist organization for legitimate its own ideology, purpose and attacks and to reach final objective that is establishing an ethnical based state with armed struggle. Within this study; crowd of people that represented by PKK/KCK, its objective, its legitimacy, its role in gaining democratic rights, its specification and its anti-violence seeming, and its perception management about Abdullah OCALAN -the leader of the organization are analyzed. This dissertation is based on the literature. It is constituted with primary and secondary sources. In this context; organizational documents (Manifesto, KCK Convention, Congress and General Assembly Decisions, Regulations and Bylaws etc.), Serxwebun magazine-media organ of the organization, website of organization (HPG-armed wing website etc.) national and international statement and declaration and media release of the organization are analyzed. PKK/KCK terrorist organization is making perception management systematically and continuously about“they represent all Kurdish people, they do not want to separation, they use violence because there is no choice left, they do not want violence and armed struggle, they are peace loving, democratic development in the country occurred thanks to them, donation and aids to Kurdish people and the investment to the region occurred thanks to their struggle, they are fighting for democratization and freedom of not only for Kurdish people but also for Turkey”. Arguments of the organization can be varying to the targets of perception management: the organization fans, Turkish public opinion or international public opinion.