İş yeri dışında kurulan sözleşmelerde tüketicinin korunması
Consumer protection in the off - premises contracts
  1. Tez No: 405670
  2. Yazar: ESEN KABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Seri üretimin ve buna bağlı olarak da tüketimin artmasıyla girişimciler, mal ve hizmetlerin pazarlanmasında yeni yöntemlere başvurmuşlardır. Bu süreçte, girişimciler tüketicilerin, kendilerine gelmelerini beklemeden onlara ulaşmaya çalışmış; bu doğrultuda, tüketiciyle önceden mutabakat olmaksızın, olağan sözleşme mekânları dışında sözleşme akdetmek, girişimciler tarafından sıklıkla uygulanan bir pazarlama yöntemi hâline gelmiştir. Bu yöntemin dürüst olmayan girişimciler tarafından uygulanması durumunda, tüketiciye zarar verme tehlikesi vardır. Şöyle ki, genellikle hazırlıksız yakalanan, söz konusu mal veya hizmeti piyasadaki benzerleriyle kalite, fiyat gibi hususlar bakımından karşılaştırma imkânı olmayan tüketicinin iradesi, çoğu kere psikolojik baskı yapan satıcı/sağlayıcı tarafından şekillenmektedir. Tüketicinin bu tehlikeye karşı korunması gerekliliği, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da tüketiciyi koruyan önlemlerin eski düzenlemeye kıyasla daha ayrıntılı ele alınması sonucunu doğurmuştur. Bu önlemlerin başlıcaları satıcı/sağlayıcıya yüklenen tüketiciyi bilgilendirme yükümlülüğü ve tüketiciye tanınan geri alma hakkıdır. Bunlardan özellikle geri alma hakkı tüketiciye, satıcı/sağlayıcıya önceden yönelttiği irade beyanını gerekçe göstermeksizin ve ceza koşulu ödemeksizin etkisiz kılma imkânı tanıması bakımından oldukça önemlidir. Kanun koyucu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile, tüketicinin bu imkânı kullanabileceği süreyi on dört güne çıkarmak suretiyle, geri alma hakkının tüketiciye sağladığı korumayı ciddi ölçüde genişletmiştir. Hatta satıcı/sağlayıcının bilgilendirme yükümlülüğünü yerine getirmemesi ihtimalinde geri alma hakkının kullanılabileceği süre, on dört günlük sürenin bitiminden itibaren bir yıl uzamaktadır. Görüldüğü üzere, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile geri alma hakkı, tüketicinin, iş yeri dışında kurulan sözleşmelerin beraberinde getirdiği tehlikelere karşı korunması açısından çok daha etkili bir araç niteliği kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase of duplicate production and consumption related, the enterprises have applied to new methods in marketing of goods and services. In this process, enterprises tried to reach consumers without waiting for them to come. Accordingly, serving contracts to the consumers off premises has become a frequently using method. If this method is used by the unhonest enterprises, it has risks of harming the consumer. Such as, the consumer can be manipulated by the enterprise because of not comparing the good with the others with the quality or prices. The necessity of protecting the consumer against such danger, has resulted getting more precacautions in the law nr. 6502 about protecting the consumer. The first of these preacutions is obligation of salesman/provider to inform the consumer and right of consumer to withdraw. Especially withdrawal is so important that consumer doesn't have to pay any penalty or the salesman/provider to show the declaration of intention as a reason. Legislator has seriously enlarged the protection of consumer by increasing the time of withdrawal to 14 days within the law nr. 6502 about protecting the consumer. Even the salesman/provider doesn't carry out the obligation of informing the consumer, period of withdrawal lengthens one year after the end of 14 day period. As seen the law nr. 6502 about protecting the consumer made the right of withdrawal very important to protect the consumer against the dangers of contracts off premises.