Yeni Fikir mecmuasının tahlili fihristi, incelenmesi ve seçilmiş metinler
Text index, research and selected texts of Yeni Fikir magazine
- Tez No: 405676
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tezde 1925-1929 yılları arasında Konya'da neşredilen Yeni Fikir mecmuası incelenmiştir. İncelemenin ilk kısmında, Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki siyasi ve sosyal hayat ile basın hayatına değinilmiştir. Yeni Fikir mecmuası etrafında şekillenen bu çalışma;“Giriş”,“Dönemin Siyasi ve Sosyal Yapısı”,“İnceleme”,“Tahlili Fihrist”,“Seçilmiş Metinler”olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. İnceleme kısmında Yeni Fikir mecmuasının, şekil özellikleri, yazar kadrosu, muhtevası ve kimlik bilgileri yansıtılmaya çalışılmıştır. Yazar kadrosu alfabetik olarak sıralanmıştır. Dergide yazısı yer alan fakat yazarı belli olmayan yazılara“İmzasız”kısmında yer verilmiştir. Tahlili fihrist kısmında türler; felsefe, arkeoloji, bilim, edebiyat, pedagoji, psikoloji, şiir ve diğer türler şeklinde verilmiştir. Seçilmiş yazılar bölümünde ise seçilen yazılar Latin alfabesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examined the Yeni Fikir magazine which is published in 1925-1929 in Konya. Last period of Ottoman Empire's and early Turkey Republic's political and social life with media life is mentioned in first part of the research. In this study, which is shaped Yeni Fikir magazine, is consisted five main parts under the names of“Introducton”,“Social and Political Structure of the Period”,“Research”,“Text Index”,“Selected Text”. In research part, it is tried to reflect physical features, editorial staff the identity information and content of Yeni Fikir magazine. We classifed all the articles the names of the contributors. We arranged the names of the contributors alhabetically. The anonymous articles werw classified as“unsigned”. In text index part, literary types are given as pshilosophy, science, literature, pedagogics, psychology, poem and the other types. In selected text part, it is given to texts to included the transcriptions of the articles we chose.