Manzum Siyer-i Nebi: Dil özellikleri - metin
Poetic of Language Biography: Specialities of language - text
  1. Tez No: 405682
  2. Yazar: SÜMEYYE ATABEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PARVANA BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Türklerin Anadolu'yu yurt edinip bu topraklarda Türkçeyi yaygınlaştırması sonucu bölgede 13-15. yüzyıllar arasında Oğuz ağzına dayalı yeni bir yazı dili oluşmuştur. Oğuzca temeline dayanan bu yazı dili Eski Anadolu Türkçesi olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde meydana getirilen eserlerin birçoğu dinî içeriklidir. Bu eserler dönemin düşünce yapısını yansıtmanın yanı sıra dil özellikleri bakımından da günümüz için önemli ipuçları taşımaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında incelenecek metin Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait manzum bir Siyer-i Nebi'dir. Metin Koyunoğlu Şehir Müzesi ve Kütüphanesinde bulunmakta olup 12715 arşiv numarasına kayıtlıdır. Müellifi ve müstensihi belli olmayan metin nesihle yazılmıştır. Yazmadaki kayıttan anlaşıldığına göre eser 1468/1469 yıllarında istinsah edilmiştir. Çalışmamızda bu yazma siyer metni transkripsiyon alfabesi ile Latin harflerine aktarılmış ve gramer yönünden incelenmesi yapılmıştır. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, siyer ilminin doğuşu ve gelişmesi, edebî tür olarak siyerin Türk Edebiyatındaki yeri hakkında bilgi verilmiş ve örnek beyitlerle eserin özeti yapılarak eser şekil ve içerik olarak ayrıntılı bir biçimde tanıtılmıştır. Bu bölümde metin kurulurken izlenen yol hakkında da bilgi verilmiştir. Eserin en önemli kısmı olan inceleme bölümünde ise metnin“Yazım”,“Ses Bilgisi”ve“Şekil Bilgisi”yönünden incelemesi yapılarak eserin hem siyer çalışmalarına hem de Eski Anadolu Türkçesi çalışmalarına katkıda bulunması amaçlanmıştır. Çalışmanın diğer bölümleri ise Metin, Sonuç ve Kaynaklardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the result of Turkish people dwelled in Anatolia and Turkish were universalized by them, a new written language has occured between 13.-15. centuries in this region. This language which is based on the language of Oghuz is ramed as Turkish of Old Anatolia. Most of the works which were brought about in this term are religious contentful. Beside these works reflect the frame of mind of the term, they have clues for these days in terms of language specialities. The text that is going to be examined in this graduate degree thesis is a poetic prophetic biography that belongs to Turkish of Old Anatolia. The text is in Koyunoğlu City Museum and Library and it is registered in 12715 archive number. The text that is not appeared it's author and and scribal. Copyist was written with naskh. According to registration in work, the work was reproduced between 1468/1469 years. In our work, this prophetic biography as a kind of literature in Turkish literature and the work was introduced detailed as form and content by summarizing with sample couplets. In this chapter, furthermore information was given about following way while the text was being written. In the examining part which is the most important part of the text, contributing to both prophetic biography works and Old Anatolian Turkish works by examining in terms of ortography, phonology and morphologyis purposed. Other parts of the work consist of the text, conclusion and references.