Sanal medyada sosyal ağlarda reklam uygulaması Facebook örneği
Advertising practice example in virtual media in social network: Facebook
- Tez No: 405703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMRA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sanal medya, çevrimiçi haberleşme ve yeni teknolojileri içinde barındırarak günümüzde insanların birçok yaşam alanlarına etki bırakmaktadır. Hızla gelişen teknolojiyle yaygınlaşan internet, insanların hayatlarının bütün boyutlarına girmiştir. İnsanlar sosyal ilişkilerini İnternet üzerinden gerçekleştirmektedirler. Global köyü temsil eden İnternet ve onun üzerinde yapılan sosyal ağlar, insanları büyülemeye devam etmektedir. Sosyal ağlar, yirmi birinci yüzyılın internette inşa edilen kentleri olarak, insanların gerekli ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Örneğin bankalar, kurumlar, kütüphaneler, medya, gazeteler, sosyal-siyasal ve popüler kişiler, alış veriş merkezleri, sanayi sektörü, eğlence sektörü vb. kendilerini temsil eden profillerle yaygın olan sosyal ağlarda bulunurlar. Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal ağlar, iki taraflı bir iletişim sağlayarak web 2.0 neslinin başarılı birer örnekleridir. Bir milyarı aşan kullanıcısıyla sosyal ağların önünde gelen Facebook sitesi, iletişimin yeni bir mecrası olarak milyonlarca kişinin buluşma noktasıdır. İşletmeler, İnternet ve sosyal ağları bir pazarlama ortamı olarak önemsemektedirler. Hedeflenebilirlik, ölçülebilirlik ve uygun maliyet özellikleri, İnternet ve sosyal ağlar reklamcılığında, en önemli faktör olarak göze çarpmaktadır. İnternet ve sosyal ağlar, reklam veren kişi veya firmaya, sonuç ve verileri değerlendirebilme, hangi hedef kitlesine nerede, ne zaman ve ne sıklıkta ulaşabilme olanakları sağlar. Reklamcılar, özel hedef kitlesi seçerek, reklam duyurusunu belirli insanlara hızlı bir şekilde ulaştırırlar. Tezimizde, İnternet tarihi, İnternette reklam türleri ve özellikleri anlatılmakla birlikte sosyal ağların da tarihçesine değinilmiştir. Ayrıca, web 2.0'ın ne anlama geldiği açıklanarak, Facebook sitesi tanımlanmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, Facebook'un ortaya çıkışı ve özellikleri anlatılarak Facebook'taki reklam türleri, reklam uygulaması ve platformu açıklanmaya çalışılmıştır. Tezimizin son kısmında ise, dünyada ve Türkiye'de Facebook istatistikleri verilmiş; Markafoni ve Garanti bankası sayfaları örnek olay yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Virtual media consisting of online communications and new technology has an impact on many people's living condition. The rapidly developing technology and the Internet have entered all dimensions of people's lives. People make their social relationships get realized over the internet. The internet, by representing a global village, on which its social networks have been established, still continues to conjure people. Social networks, as 21th century' cities built upon the Internet, meet the people's required need. For example, banks, institutions, libraries, media, newspapers, social-political famous people, shopping centers, industrial sector, entertainment industry and so on, which represent themselves with their profiles, turn out to be found on common social networks. By enabling mutual communications, basic social networks such as Facebook and Twitter are a successful example of 2nd generation of web. Facebook, the pioneer of the social networks, in an excess of billion users, as a new medium of communication has become a meeting point for millions of people. Businesses take internet and social networks into t consideration as a marketing medium. Purposefulness, measurability, and cost-effective features are observed as the most important factors in advertising on the internet, and social networks. The internet and social networks provide advertisers or advertising agencies with the ability to evaluate the results and data, and also gives them the opportunity of access to which target of audience where and how often they should reach. Advertisers, selecting a specific target group, deliver quickly their advertisements to certain people. In this thesis, the history of the internet, the advertising types on the internet, and their characteristics; in addition, the history of social networks have been referred to. Besides, by explaining what is meant by 2nd web, Facebook has been defined. In addition to this, explaining the emergence and feature of Facebook, the advertisements types, their application and platform over Facebook website have been clarified. In the last chapter of the thesis, the statistics of Facebook in Turkey and in the World has been given. As a case study, the web sites of Markafoni, Garanti bank have been examined.