Görsel medya unsurlarının aile üzerine etkileri: Ankara Mamak ilçesi örneği
Family on the effects of visual media items: Ankara Mamak county instance
  1. Tez No: 405706
  2. Yazar: ÖZGE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYSEL GÜNİNDİ ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
19. yüzyıldan itibaren gelişmeye başlayan kitle iletişim araçlarının bugün hem topluma ve hem de kültüre olan etkisi olağanüstü bir şekilde artmıştır. Görsel medya unsurları olarak ele alınan ancak özelde internet ve daha çok da televizyonu ele alacağımız kitle iletişim araçları, ulaşılması, takibi ve ekstra her hangi bir özellik ve bilgiyi gerektirmemesi gibi sebeplerle yaygın kullanılmaktadır. Özellikle internet ve televizyon toplumda her evin içine girmiştir ve olmazsa olmaz bir unsur haline dönüşmüştür. Doğal olarak kitle iletişim araçlarıyla olan bu etkileşim çok güçlü bir değiştirme ve dönüştürme dinamiği haline gelmiş, toplumsal yapının en küçük birimi olarak tanımlanan aile kurumu da bundan etkilenmiştir.“Görsel Medya Unsurlarının Aile Üzerine Etkileri”olarak konusu belirlenen çalışma ile insanların, genelde kitle iletişim araçlarını ve özelde de televizyon kullanma alışkanlıklarını ve bazı sonuçlarını ortaya çıkartmak ve kitle iletişim araçlarının merkezi toplumsal kurum olarak aile üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemi uygun bulunmuş ve veri toplama tekniği olarak yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Anket Kasım-Aralık 2013 tarihleri arasında Mamak ilçesinden rastgele seçilen 385 kişi üzerinde uygulanmıştır. Çalışmada, sosyo-ekonomik açıdan Ankara genelinin ortalamasında bir yer alan Mamak ilçesi örneğinde, genelde kitle iletişim araçları ve özelde televizyon kullanım alışkanlıkları ortaya konulmuştur. Bu da yaş, cinsiyet ve eğitim durumlarına göre incelenmiş ve bunlara bağlı olarak farklılıklar tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda çalışmamızın kuramsal çerçevesini gündem oluşturma, eşik bekçiliği ve sosyalizasyon teorileri oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular, görsel medyadan yaygın bir şekilde televizyonun algılandığı sonucunu vermiştir. Buna bağlı olarak çalışmada televizyona daha fazla yer verilmiştir. Yine çalışmada literatüre ek olarak televizyonun olumsuz etkileri yanında olumlu etkilerinin de olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların medya kullanım alışkanlıkları ve medyanın etkileri konusunda ne düşündükleri değerlendirildiğinde çalışmada, eğitim düzeyi azaldıkça ve yaş azaldıkça etkinin fazlalaştığı sonucu ortaya çıkmıştır. Tüm bunlar, çalışmamızın kuramsal çerçevesiyle birlikte değerlendirildiğinde, televizyon ne sunuyorsa onun alınmasına dönük bir eğilimin ortaya çıkacağı sonucunu vermiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of mass media, which started to develop since 19. Century, on both society and culture have increased extraordinarily today. Mass media considered as visual media elements, which we discuss Internet in private sector and television mostly, have been used very commonly because of their accessibility, chasing and because they do not require any extra property or special knowledge. Internet and television, especially, have entered into every home of society and become an indispensable factor. This interaction with mass media has naturally become a change and transformation dynamics and family described as the smallest unit of social structure has been impressed by that. With this study designated as“The Effects of the Visual Media Elements on Family”, it is aimed to find out people's mass media and television using habits and their consequences and to specify the effects of mass media on family as a central social institution. In accordance with this purposequantitative research method was approved as research method and face-to-face questionnaire method was used as data gathering technique. The questionnaire was conducted with 385 people randomized from Mamak district in 2013 between November and December. In this study, the habits of using mass media in general and using television in private sector in Mamak district, which amounting to on average socioeconomically throughout Ankara, are revealed. These habits were also examined toward age, sex and educational status and some differences were determined by extension. In line with the findings obtained, the theoretical framework of this study consists of the theories of agenda setting, gatekeeping and socialization. The findings obtained draw a conclusion that visual media is commonly perceived as television. Therefore, it is given wider coverage to television in this study. And also in this study, in addition to the literature, it has become evident that television has positive effects besides its negative effects. In this study, when we evaluate the participants' habits of using media and their thoughts about the effects of media, it is seen that the effects increase according as the age and educational status decreases. When all of these are evaluated with the study's theoretical framework, it can be concluded that there is a trend that people take whatever television presents.