Televizyon muhabirlerinin sosyal medyayı kullanım alışkanlıkları
Social media use habits of television reporter
  1. Tez No: 405707
  2. Yazar: ÖZGE YÜKSEKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SEZAİ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsanlık tarihi boyunca hep var olan iletişim artık yeni bir boyut kazanmıştır. Hızla değişen teknoloji, giderek artan istek ve ihtiyaçlar birtakım iletişim araçlarının gelişmesini sağlamıştır. Bu iletişim araçları artık günümüzde daha çok internet ve internet üzerinden sosyal paylaşım ağlarıdır. Bu ağlar insanlara, etkileşim, paylaşım ve tartışmanın esas olduğu, bireyi merkeze alan bir medya sunar ve insanları bir araya getirmesi ve bunların aralarındaki etkileşimi arttırması bakımından da önem taşımaktadır. Her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla sosyal medya artık hayatımızın bir parçası hatta odak noktası haline gelmiştir. Bu çalışma, geleneksel kitle iletişim araçlarına haber servisini sağlayan muhabirlerin sosyal medyayla birlikte günlük hayatlarındaki sosyal medya etkinliğini tespit etmek, sosyal medyaya yönelik düşüncelerini ortaya koymak ve sosyal medyanın muhabirlerin hangi doyumlarını karşıladığını belirlemek amacı ile hazırlanmıştır. Bu amaçla Ankara'da özel ve kamuda çalışan 196 televizyon muhabirine anket uygulanarak sonuçlar analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal medya muhabirler için meslek hayatlarında önemlidir.
Özet (Çeviri)
Communication that existed throughout the history of humankind has recently gained a new dimension. Rapidly changing technology, increasing demands and needs led to the development of a number of communication tools. Today, these communication tools are generally internet and social networking sites via internet. Those networks provide people media that is people-centered and essentially based on interaction, sharing and debate and puts people in the center and they are important for bringing people together and enhancing interaction among them. With the growing number of users, social media has become part and even the focus of our lives. This study aims to determine the efficiency of social media in the lives of news service reporters who serve for traditional mass media tools, reveal their opinions about social media, and set forth which needs are fulfilled by social media. To this end, a questionnaire was conducted on 196 reporters who work at public or private institutions in Ankara and results are analyzed and interpreted. Results revealed that social media is important for reporters' professional life.