Yeni kurumsalcı yaklaşımlar çerçevesinden Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği kamu politikası: Eğitim ve siyasal katılım alt politika örnekleri
Public policy of gender equality in Turkey in the contexts of new institutionalism: Sub - policy cases of education and political participation
- Tez No: 405710
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu çalışmada yeni kurumsalcı yaklaşımlar çerçevesinden, eğitim ve siyasal katılım alt politika alanları özelinde Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği kamu politikası analizi yapılmıştır. Fenomenolojik saha çalışması kullanılan bu tezde, toplumsal cinsiyet eşitliği kamu politikasında,“toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunu”anlamlandırmasının, bu konu esasında yürütülen eşitlik politikalarını ve formel kurumsal yapısını belirlediği anlaşılmıştır. Öyle ki, bir kamu politikası olarak toplumsal cinsiyet eşitliği politikasının hem merkezi kamu politikası içinde, hem de alt politika alanlarında nasıl oluşturulduğu ve uygulandığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorununun ontolojisine bağlı olarak şekillenmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorununun, politika belirleyici aktörler tarafından nasıl algılandığına bağlı bir biçimde bu konudaki eşitlik politikaları ve kurumsal yapısı da şekillenmektedir. Toplumsal cinsiyet kavramını bir süreç analizi olarak ele alan bu çalışmada, sorun anlamlandırması esasında şekillenen eşitlik politikaları ve formel kurumsal yapıların, formel ve enformel kurumlar arasındaki resiprokal ilişki çerçevesinde toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorun anlamlandırmasını yeniden belirlediği ve şekillendirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, an analysis had been made on the public policy of gender equality in Turkey, particularly on sub-policy areas of education and political participation, in the context of new institutional approaches. Having done a phenomenological case study in this PhD dissertation, it is understood that interpretation of“the gender inequality problem”determines the equality policies applied on this issue and the structure of formal institutions in that policy. That is, how the gender equality policy had been formed and applied as a public policy in both centralized public policy and sub-policy areas has been taking form depending upon the ontology of“gender inequality problem”. Besides, equality policies and formal institutional structure on that issue is being formed by depending on how“the problem of gender inequality”is perceived by policy-maker actors. In this study, using the concept of gender as a process analysis, it is concluded that equality policies and formal institutional structures shaped by problem interpretation, re-determine and re-form the interpretation of the gender inequality problem in the context of resiprokal relation between formal and informal institutions.