Ovaören 2012 Kazı Sezonu Orta Tunç Çağı seramik buluntuları
2012 Excavation Season Middle Bronze Age pottery Findings of Ovaören
  1. Tez No: 405723
  2. Yazar: ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tezi hazırlamamızın amacı Ovaören yerleşiminin Orta Tunç Çağı tabakalarının niteliğinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, 2012 yılında Ovaören'de yapılan kazı çalışmalarında bulunan ve Orta Tunç Çağı'na tarihlenen seramiklerin değerlendirilmesi yoluyla tez çalışması hazırlanmıştır. Tez çalışması sırasında bulunan seramikler mal grupları, form grupları ve bezeme nitelikleri açısından değerlendirilmiştir. Ovaören'in -seramikler yoluyla- aynı coğrafi bölge içerisinde bulunan Orta Tunç Çağı'nın önemli yerleşimleriyle karşılaştırılması sonucunda, diğer yerleşimlerle benzer niteliğe sahip olduğu görülmüştür. Ancak, Kültepe Kaniş Karum kronolojisi doğrultusunda değerlendirildiğinde, Ovaören Orta Tunç Çağı kronolojisinin tabakasal anlamda Acemhöyük ile benzer şekilde olduğu; Kaniş Karum II. tabakasına tarihlenen malzemelerin yanı sıra, az miktarda Ib tabakası malzemesi barındırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is the determination of Ovaören Middle Bronze Age habitation levels. In line with this aim, thesis study was prepared through the evaluation of Middle Bronze Age pottery findings recovered in 2012. Pottery finds were evaluated in the thesis according to their ware group, shapes and decorative characteristics. The comparison of the Ovaören pottery with the other significant Middle Bronze Age settlements revelead that they have similar characteristics. But, if the chronology of Kültepe Kaniş Karum considered, Ovaören is parallel with Acemhöyük and it has significant amount of pottery dated to Karum Kaniş Level II together with smaller amount of pottery dated to Level Ib.