I. ve II. Haçlı Seferlerinde Türk imajı
Turkish image in First and Second Crusades
  1. Tez No: 405740
  2. Yazar: KERİM KÖKSAL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YAZILITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Doğu İslam dünyası ile Avrupa Hristiyan dünyasını karşı karşıya getiren Haçlı Seferlerinde Türklerin, Haçlılara karşı faaliyetleri ve İslam dünyasına hizmetleri oldukça kapsamlı bir konudur. Bu seferler sırasında Doğu ve Batı dünyası birbirini tanımakla birlikte birbirlerine karşı bir bakış açısı da oluşturmuşlardır. Yapılan çalışmada Birinci ve İkinci Haçlı Seferlerinde Türklere karşı konulan tavır ve buna bağlı olarak Türk imajı incelenmiştir. Tez çalışmasında duruma göre olumlu ya da olumsuz olabilen Türk imajının, Birinci Haçlı Seferindeki tanıma devresinden sonra İkinci Haçlı Seferine doğru geçirdiği değişim ortaya konmuştur. Buna göre Türklerle Haçlıların ilk karşılaşma devrinde hayalî Türk imajları, korkulan Türk imajına dönmüş; ancak Haçlı seferlerini haklı gerekçelere dayandırmak adına“barbar, acımasız, kâfir”gibi Türk imajı varlığını sürdürmüştür. Bununla birlikte zaman zaman Türklerin savaş sanatındaki ustalıkları, taktikleri; ayrıca cengâverlikleri, kahramanlıkları, merhamet ve acıma duyguları, inançları gibi konularda da Haçlı kronikçileri şaşkınlıklarını dile getirmekten kendini alamamış ve kısıtlı da olsa eserlerinde Türkleri övmüş veya Türklerin üstün olduğu yönleri belirtmiştir. Kutsal ülkeye giden yolda en büyük engel Türkler olduğundan, tabii olarak Haçlılar ve Hristiyan dünyası tarafından Türklere karşı nefret duyguları ve buna bağlı olarak Türk imajının çoğunlukla olumsuz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Activity of Turks against Crusaders and duty of Turks to Islamic world in Crusades that subject to Western Christian world against eastern Islamic world are a pretty comprehensive subject. On the sidelines of these military expeditions, eastern and western world knew each other. At the same time they created perspective. In this thesis Turkish image in parallel with attitude that develop towards Turks were investigated in First and Second Crusades. Moreover as occasions requires conversion of Turk images that could be positive or negative and subsequent to recognition period in First Crusade, toward Second Crusade has been revealed. Accordingly visionary images of Turks turn into fearful images of Turk in first encounter period with Turks. On the other hand Turk images like“barbarian, relentless, infidel”had subsisted in Western Christian world. Also writer of crusades history be able to desist from uttering suprise personally about tactics and masterships of Turks in warfare; furthermore heroism, mercifullness and human sentiment, faith of Turks and then they praised confidently Turks or indicated surpassing side of Turks in own boks. Owing to the greatest obstacle was Turks in way that going to Jerusalem, it was observed feel of hate by Crusaders and Christian world against Turks and therefore it has been come to the conclusion that Turkish image was negative frequently.