Şebâb mecmuası tahlilî fihrist, inceleme, seçme metinler
Şebâb magazi̇ne text index, research, selected texts
  1. Tez No: 405739
  2. Yazar: KEVSER SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
Bu tezde 1920-1921 yılları arasında İstanbul'da neşredilen Şebâb Mecmuası incelenmiştir. İncelemenin ilk kısmında, Şebâb Mecmuasının yayınlandığı Mütareke döneminin siyasi ve sosyal olaylarından ve bu dönemin matbuat hayatından bahsedilmiştir. Şebâb mecmuasını etrafında şekillenen bu çalışmada“Giriş”,“İnceleme”,“Tahlilî Fihrist”,“Seçilmiş Metinler”olmak üzere dört bölümden teşekkül etmektedir. İnceleme kısmında Şebâb Mecmuasının, şekil özellikleri, yazar kadrosu, muhtevası ve kimlik bilgileri yansıtılmaya çalışılmıştır. Yazar kadrosu alfabetik olarak sıralanmıştır. Dergide yazısı yer alan fakat yazarı belli olmayan yazılara“İmzasız”kısmında yer verilmiştir. Tahlilî dizin kısmında edebi türler; makale, deneme, hikâye, söyleşi, mektup, şiir ve diğer türler şeklinde verilmiştir. Seçilmiş yazılar bölümünde ise seçilen yazılar Latin alfabesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have examined the“Şebâb”magazine published in 1920-1921 in İstanbul.“Introduction”part, it is aimed to apperceive the situation that Şebâb Magazine come into existence by giving place to political and social issues of Armistice Period and media organs of the that period. This study, which based on review of 'Şebâb' magazine, is consisted four main parts under the names of“Introduction”,“Research”,“Text Index”and“Selected Texts”. In research part, it is tried to reflect physical features, editorial staff the identity information and content of“Şebâb”magazine. We classifed all the articles the names of the contributors. We arranged the names of the contributors alhabetically. The anonymous articles werw classified as“unsigned”. In text index part, literary types are given as article, essay, story, causerie, poem, letter and the other literary types. In selected text part, it is given to texts to included the transcriptions of the articles we chose.