Friedrich August Von Hayek'i̇n metodunun temelleri̇ i̇le özgürlük ve adalet kuramı
Bases of Friedrich August Von Hayek'method and doctrine of liberty and justice
- Tez No: 405741
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Friedrich August von Hayek on dokuzuncu yüzyılın son çeyreğinde dünyaya gelmiş, yirminci yüzyıla damgasını vurmuş ve asıl ve kalıcı şöhretini ise yirminci yüzyılın son çeyreğinde elde etmiştir. 1974 yılında ekonomi alanında Nobel ödülü almasını referans kabul ederek, Hayek'i sadece ünlü bir iktisatçı olarak tanımlamakla yaptığımız şeyi övgü olarak değerlendirmemeliyiz. Yapılan olsa olsa onu sınırlamak anlamına gelecektir, oysa Hayek daha fazlasıdır. Esas zaferi ise iddialarının güncel hayatta tartışılması ve tatbik edilmesidir.1980 sonrası uygulanan politikaların kurucularından ve savunucularındandır. Düşüncelerinin temelinde Avusturya İktisat Okulu, İskoç Aydınlanması ve Liberalizmin otantik değerleri ile karşılaştığımız Hayek, teorisinin temellerini“sınırlı bilgi”üzerine“inşa”edecektir. Avusturya İktisat Okulu'nun kökleşmesine katkı sunacak ve krizlerin nedeni üzerine yaptığı erken çalışması ile bu gelenek içerisinde Nobel ödüllü tek kişi unvanını kazanacaktır. Kurucu rasyonalizmi reddeden Hayek 1944'de tamamladığı“Kölelik Yolu”eseri ile sosyal bilimlere kapı aralayacak ve kendini liberal gelenek içerisinde“old whig”olarak tanımlayacaktır. Özgürlük ve adalet konularında 1960'da tamamladığı“Özgürlüğün Anayasası”ve 1979'da tamamladığı“Hukuk, Yasama ve Özgürlük”üç ciltlik eserleri başta olmak üzere inceleme yapılmıştır. Özgürlüğü“negatif özgürlük”olarak değerlendiren ve adalet söylemini“sosyal adalet”i eleştiri ile şekillendiren Hayek, yirminci yüz yıl içerisinde liberal geleneğin canlılık kazanmasında rol oynayan önemli bir düşünürdür.
Özet (Çeviri)
Friedrich August von Hayek was born in the last quarter of nineteenth century, left his mark in twentieth century and also got his main and persistent reputation in the last quarter of this century. By approving as a reference of taking Nobel prize in the field of economy in 1974, we should not consider as a praise of that we define Hayek as only a famous economist. It is mean limiting him at the most actually Hayek is more than this. Also, the main victory for him is that his claims are been discussed and applicated in the daily life. Moreover, he is one of the founders and defenders of politicies applicated after 1980. Hayek whom opinions' base has authentic values of Austrian School of Economics, Scottish Enlightenment and Liberalism, will“construct”foundations of his theory about“limited information”. Besides, he will contribute taking root of Austrian School of Economics and assume the title of the only person with Nobel prize at this custom by early study about cause of crises. Hayek who denies constructivist rationalism, lead to social sciences with“The Road to Serfdom”work which is completed in 1944 and identify himself as“old whig”at liberal custom.“Constitution of Liberty”completing in 1960 and“Law, Legislation and Liberty”three volume work completing in 1979 are been mainly holded an examination about liberty and justice. Hayek who evaluates liberty as a“negative liberty”and develops justice expression by criticism to“social justice”, is an important philosopher having a role in making lively of liberal custom in twentieth century.