Televizyon ve internetin gençlerin sosyalleşmesindeki rolü: Gazi Üniversitesi örneği
The role of television and the internet in the socialisation of the youth: In the case of Gazi University
- Tez No: 405742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Dünden bugüne sosyoloji disiplinin en eski konularından biri sosyalleşme ve sosyalleşmenin bilimsel olarak analizleridir. Günümüzün yeni teknolojik gelişmeleri, sosyalleşmeyi ve insanlar arasındaki iletişim biçimlerini şekillendirmektedir. Medya haber aktarmanın yanı sıra birçok toplumsal ve kültürel işleve sahiptir. Bu tezde ele alınan medya türlerinden biri televizyon ikincisi internettir. Televizyonun önemi rol modelleri ve değer kalıplarını bireyin gelişmesi boyunca sunuyor olmasıdır. Çağımızda televizyon da internet üzerine taşınıyor ve teknolojik olarak internet olanaklı yeni televizyonlar ortaya çıkmıştır. Diğer medya türü olan internet birçok gelişmeye olanak sağlamakta ve insan hayatını kolaylaştırmaktadır. Teknolojik gelişmelerin hızı ve kolaylığı bilgiye bir denetim olmadan ulaşılmayı mümkün kılmıştır ve bu durum bazı olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu çalışmada televizyon ve internetin üniversite gençlerinin sosyalleşmesindeki etkileri anket tekniği ile incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma bağlamında istatistik programlar kullanılmıştır. Araştırma için toplanan anket verileri bilgisayara girilerek yüzdeler, tablolar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the oldest issues in sociology discipline is socialisation and its scientific analyses. Today's new technologic developments shape socialisation and types of interaction between people. The media has many social and cultural functions, as well as reporting news. Television and the Internet are the two Medias discussed in this dissertation. The importance of television is that it provides individuals with role models and values throughout their personal development. Today television is being moved to the Internet, and new broadcasting methods have emerged on the Internet. The other media, Internet enables various developments and facilitates people's lives. The speed and ease of technological developments made accessing information without any supervision possible, and this can lead to some unfavourable consequences. This study aims to investigate the effects of television and the Internet on the socialisation of university students. Statistical softwares have been used within the context of the study. Survey data collected for the research have been entered into the software, and percentages, tables have been obtained.