Anayasa değişiklikleri çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı
The presidency within the framework of Constitutional amendments
  1. Tez No: 405747
  2. Yazar: MAHMUT KENGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmanın amacı; 1982 Anayasasında Cumhurbaşkanlığı ile ilgili düzenlemelerin değerlendirilmesidir. Bu konuyla ilgili olarak 2007 yılında yapılan Anayasa değişikliğinin getirdiği yenilikler eski haliyle kıyaslanmış ve değişikliklerin beraberinde getirdiği tartışmalara da yer verilmiştir. Bu çerçevede; Onbirinci Cumhurbaşkanı seçimi ile başlayan ve Türkiye'nin siyasal düzeninde önemli değişikliklerin yaşanmasıyla sonuçlanan süreç ve bu süreç sonrası yaşananlar; Anayasa Mahkemesinin verdiği“367 Kararı”incelenmiştir. Ayrıca Anayasa Hukukçularının üzerinde fikir birliğine varamadıkları noktalara, halk oylamasıyla yapılan 2007 Anayasa değişikliğinin getirdiği sistem tartışmalarına, son olarak da Cumhurbaşkanın görev ve yetkileri ile sorumluluğuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study is; to evaluate the arrangements about the Presidency in 1982 Constitution. Around this subject, the changes in 2007 Constitutional amendment are compared with the former state and the discussions about the changes brought with it are also given. In this context, the process, starting with the election of Eleventh President, which resulted in significant changes on Turkey's political order and that happened after this process; primarily“367 judgment”of the Constitutional Court are examined. Additionally, the points that constitutional legists could not have consensus, the system discussions brought by 2007 constitutional change decided by plebiscite, and finally the duties, the authorities and responsibilities of the President, are mentioned.