Rasizade Hüseyin Cavid'in Uçurum ve Şeyda isimli piyeslerinin incelenmesi
Examining stage plays of Hüseyin Cavid titled Uçurum and Şeyda‖
- Tez No: 405748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Hüseyin Cavid, 20. yüzyıl başlarından itibaren faaliyet göstermeye başladığı edebi kişiliği yazarlığı ve şairliğiyle Azerbaycan sanat ve edebiyat hayatına büyük katkılar yapmış önemli bir şahsiyettir. Doğu toplumları içinde meydana getirilen ilk manzum piyesin de yazarıdır. İçinde yaşadığı toplumun aksaklıklarını gerek mizah yoluyla gerekse dram yoluyla ortaya koymaktan çekinmeden sahne eserleri vasıtasıyla halkını bilinçlendirmeyi gaye edinmiştir. Bu çalışma Hüseyin Cavid'in Uçurum ve Şeyda isimli dram türündeki piyeslerinin Azerbaycan Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılması ve muhteva bakımından incelenmesinden ibarettir. Hüseyin Cavid'in bahsedilen iki piyesinde Azerbaycan 'ın 20. yüzyıl başlarındaki toplum yapısına ve hayat tarzına ışık tutulmuş, toplumsal gelişmenin önünde engel olarak görülen bazı yanlış tutumlar gerçekçi bir üslupla tenkit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Cavid is an important personality as an author and poet who contributed to Azerbaijani art and literature which he was actively producing since the beginning of the 20th century. He is also the writer of the first poetic stage play created in Eastern communities. He aimed at raising awareness of his community through stage plays without hesitation to elicit flaws of the community he lived in through both humour and drama. This study consists of translating Hüseyin Cavid's stage plays in the type of drama titled“Uçurum”and“Şeyda”from Azerbaijani Turkish to Turkey Turkish and examining their contents. In two stage plays in question, Hüseyin Cavid sheds light on community structure and life style of Azerbaijan in the beginning of the 20th century and criticizes some attitudes which have been perceived as impediment to development, in a realistic manner.