Oğuznamelerde hayvan kültü ve işlevleri
Features of animals in Oğuznames
  1. Tez No: 405749
  2. Yazar: HALİL BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Türklerin sözlü ve yazılı destancılık geleneğinin temelini Oğuznameler oluşturmaktadır. Oğuznamelerde yer alan sosyal, kültürel, siyasi vb. birçok unsur, Oğuz boyları hakkında bilgiler elde etmemizi sağlar. Yerleşik, atlı göçebe ve bozkır kültürüne sahip olan Oğuzların sosyal, ekonomik ve kültürel yaşantısında ehli ve yabanî hayvanların ayrı bir yeri olduğunu söylemek mümkündür. Bu çalışma ile Oğuznamelerde adı geçen hayvanların işlevleri, özellikleri ve bu hayvanların Oğuz boylarının sosyal-kültürel hayatındaki yeri ile ilgili araştırmalar yapmak ve bilgi vermek amaçlanmıştır. Çalışmanın gerçekleştirilmesinde Oğuznamelerin orijinal metinleri, transkripsiyonu ve günümüz Türkçesine aktarılmış hâli esas alınmıştır. Bununla birlikte Oğuznameler hakkında yapılmış çalışmalar, daha çok da kendi çalışma alanımızla alakalı olanlar titizlikle incelenmiştir. Bunun dışında Türk mitolojisinde hayvanların özellikleri ile ilgili bilgiler elde edilmiştir. Oğuznamelerdeki hayvanların özelliklerinin, Türk mitolojisindeki hayvan özellikleriyle paralel olup olmadığı yönünde değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacına hizmet etmesi durumunda tarihî ve kültürel yaşantımızda hayvanın yeri, önemi ve işlevi konusunda kaynak niteliği taşıyacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Oguznames compose the basic of the Turkish oral and written tradition of epicism. Social, cultural, political etc. elements in Oguznames provides a great deal of information about Oguz tribes. It is possible to say that domestic and savage animals have a different place in social, economic and political lives of Oguz tribes which has the culture of migratory by riding and step culture. In this study, the aim is to inform and investigate about the features and functions of the animals that are mentioned in Oguznames and their place in the social and cultural lives of the people of Oguz tribes. The process of argumantion has been based Oguznames' original texts, their transcriptions and their translated parts to the Turkish. In addition, the researches about Oguznames, mostly relevant to our own study, has been examined meticulosly. Apart from that, information about the features of animals in Turkish Mithology has been acquired. Evaluations has been done about whether the feautes of the animals in Oguznames are parallel to the features of animals in Turkish Mithology or not. I consider if this study serves the purpose of itself, it will have the feature of being a resource of information about the place, importance and functions of animals in our historical and cultural lives.