Basının gündeminde 6 - 7 Eylül olayları: Hürriyet ve İstanbul Ekspres üzerine bir içerik analizi
6 - 7 September events in the spotlight of the media: A content analysis on Hürriyet and Istanbul Ekspres
- Tez No: 405756
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET HÜLÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez, 6-7 Eylül 1955 yılı olaylarının gazete haberlerinde nasıl yer aldığını içerik analizine dayalı olarak incelemektedir. Bu doğrultuda ilk olarak basının etkileri ve işlevleriyle ilgili kuramsal görüşlere yer verilmiştir. Bu kapsamda basın ve etki araştırmaları, basının kamuoyu oluşturma ve yönlendirme işlevi, basın ve gündem belirleme, çerçeveleme, gündem belirleme kuramının unsurları ve gündem belirleme kuramına getirilen eleştiriler üzerinde durulmuştur. Daha sonra, tarihsel ve toplumsal bağlamda 6-7 Eylül olayları üzerine odaklanılmış, Türkiye'nin sosyo-politik yapısı, 6-7 Eylül olaylarını hazırlayan sebepler ve olaylar esnasında yaşananlar ele alınmıştır. Son olarak ise olayların basın boyutunun anlaşılması için 1950-1960 yılları arasında Türk basını, Kıbrıs'ta basın, Kıbrıs meselesi, 6-7 Eylül olayları ve basın konularına açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın görgül kısmında ise İstanbul Ekspres ve Hürriyet gazetelerinin 6-7 Eylül olaylarını yansıtma biçimiyle ilgili içerik analizine yer verilmiş, gazetelerin haberlerinde olaya farklı biçimlerde yer verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis, examines how the events of 6-7 September 1955 were presented on news, depending on the content analysis. First of all in this direction, theoretical perspectives of press influences and functions were covered. In this scope, press and impact assessments, the public opinion manufacturing and manipulating role of the press, press and agenda setting, framing, agenda setting theorys elements and criticisms regarding agenda setting theory were emphasised. Afterwards, 6-7 September events were considered with its historical and social aspects. Turkey's socio-politic structure, the developments which leads to the 6-7 September events and events itself were also discussed. Finally, Turkish press between 1950-1960, Cyprus press, the issue of Cyprus, press and 6-7 September events were clarified, for better comprehension of aforementioned events. In the empirical part of the study, Istanbul Ekspres and Hürriyet newspapers coverage of 6-7 September events were analysed with the content analysis and its understood that they covered events differenty.