Zihinsel engelli çocuğa (7 - 21 yaş arası) sahip ebeveynlerin sosyal destek algılarının incelenmesi: Isparta il merkezi örneği
Mentally handicapped children (7 - 21 years) perception study of social support of parents have to: Isparta province sample
  1. Tez No: 405783
  2. Yazar: MUHAMMED SÜLEYMAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Son yıllarda engellilik ve zihinsel engellilik konusunun, birçok araştırmaya konu edildiği görülmektedir. Zihinsel engelli çocukların birincil bakım verenleri olan ebeveynlerin zihinsel engelliliğin etkilerinden kaynaklanan yaşam içindeki durumları da sosyoloji literatürü çerçevesinde incelenmesi gerekmektedir. Çünkü zihinsel engelli bir çocuk, ebeveynlerini tüm yaşam boyunca sosyal, ekonomik, psikolojik açılarından etkileyebilmektedir. İlişkili olarak, ebeveynler ve zihinsel engelli bireyler, zihinsel engelliliğin etkileriyle başa çıkabilmeleri için sosyal desteğe gereksinim duyarlar. Bu doğrultuda, ebeveynlere sunulan sosyal desteğin düzeyinin belirlenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla araştırmanın problemi zihinsel engelli çocuğu olan ebeveynlerin sosyal destek algılarının nasıl olduğunu belirlemektir. Araştırmanın amacı ise zihinsel engelli çocuğa sahip ve birincil bakım veren ebeveynlerin zihinsel engelliliğin aile içi ilişkilerine, toplumsal hayatlarına etkilerini ve ebeveynlerin ihtiyaçlarını, sosyal destek algılarını tespit etmek; kendileri ve çocuklarına karşı duydukları kaygıları, deneyimleri belirlemektir. Araştırmanın örneklemini, Isparta ilinde yaşayan zihinsel engel tanısı almış 7-21 yaş aralığında çocuğu olan 50 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemine göre yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturmuş, amaçlı örnekleme tekniğine göre belirlenen 50 ebeveynle yapılan mülakatlar sonucunda elde edilen veriler kategorik içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, ebeveynlerin zihinsel engelli çocukları olmasının gündelik faaliyetlerini ve sosyal yaşamlarını etkilediği, aile içindeki ilişkilerin değişikliğe uğradığı, zihinsel engelli çocuklarının ve kendilerinin geleceklerine yönelik kaygı düzeylerinin yüksek olduğu, ebeveynlerin birçok ihtiyacı bulunduğu ve çevrelerinden yeterli sosyal destek alamadıkları görülmüştür. Elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disability and mental disability issues in recent years, seems to be the subject of much research. Mentally disabled children's primary caregivers in the living conditions resulting from the effects of parental mental disability must be examined in the framework of the sociology of literature. Because a mentally disabled child, parents all living along social, economic, may affect the psychological point of view. Related, parents and individuals with mental disabilities, social support they need to cope with the effects of mental disability. In this context, it is necessary to determine the level of social support available to parents. Thus, the problem of parents with mentally disabled children in the study to determine how perceptions of social support. The aim of the research with parents of mentally disabled children and their primary caregivers of family relationships with an intellectual disability, the effects of social life and the needs of parents, to determine their perceptions of social support; concern about themselves and their children to determine their experiences. The sample of the study had been diagnosed with mental disabilities who live in Isparta province has established 50 parents with children ages 7-21. Research has established semi-structured interview based on qualitative research methods for data obtained through interviews with 50 parents determined by the sampling technique were analyzed by categorical content analysis. According to the results of the study, parents of children with intellectual disabilities that affect their everyday activities and social life of that family is subject to change relations in mentally disabled children and the high level of anxiety for the future of themselves, where many of the needs of parents and was found they did not receive adequate social support from their environment. The findings were discussed in the framework of the relevant literature.