Hekim - hasta ilişkisinde güven faktörünün incelenmesi: Isparta ili örneği
The factors affecti̇ng pati̇ents trust to physi̇ci̇ans: Instance of Isparta
- Tez No: 405782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA KEKLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hastalığın tıbbi bir olgu olmasının yanı sıra sosyal bir rolünün olması nedeniyle hekim-hasta ilişkisinin niteliğinin önemi büyüktür. Kişilerin davranış biçimleri, kaygıları, kişisel özellikleri, değerleri, beklentileri çeşitlilik göstermekte ve bu unsurlar hekim hasta ilişkisinde etkili olarak bu ilişkiyi kendine özgü kılmaktadır. Bunun yanında, hekimin davranışı, hasta ile kurmuş olduğu iletişimin başarı düzeyi, hekim başına düşen hasta sayısı, sağlık sistemi, sağlık personelinin bilgi ve becerisinin yetersizliği, medyada çıkan haberler, tıbbi uygulama hataları, bilinmezlik gibi birçok faktör, hekim hasta ilişkisini olumsuz anlamda etkileyerek hekimlere kuşku ile bakan bir hasta profili meydana getirmiştir. Bir süreç olarak ele alınan hekim hasta ilişkisinde hiç kuşkusuz güven ortamının sağlanması gerekmektedir. Hekimlerle güven ortamını yakalayamayan hastalar; bu davranışları hekimin mesleki tecrübeleri olarak değerlendirebilmekte, hekimle işbirliği içerisine girmeyerek tedavi uygulamalarını yarıda bırakabilmekte ve hekim değiştirmeye yönelik adım atmaktadırlar. Çalışmada hekim hasta ilişkisinde güven faktörünün incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini Isparta'da yaşaya, en az bir kere sağlık hizmetinden faydalanmış 18 yaş ve üzeri aralığındaki bireyler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 460 kişiye ulaşılmıştır. Anketler; Isparta İl Merkezi'nde bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Devlet Hastanesi ve 3 özel hastanede tedavi görmekte ve görmüş olan katılımcılara 2015 yılının Ağustos ayı içerisinde elden ulaştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre hastaların gitmiş oldukları hastaneyi tercih etme nedenlerin ilk başında o hastanedeki daha önceden almış olduğu hizmetten memnun kalması ve hekime duyduğu güven unsurları gelmektedir. Hastaların hekime güven algılarını etkileyen“hekime güven”,“hekime güvensizlik”,“tedavi kararlarına katılım”,“hekimin ayrımcı tutumu”faktörleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of physician-patient relationship nature is great because of that relationship is a medical and social phenomenon. People behavior formats, concerns, characteristics, values, expectations effect on physician-patient relationship and then the relationship become unique. Also physician behavior, level of communication success, patient per physician, health system, lack of health staff information and skill, malpractices, uncertainty and media effect on physician-patient relationship in negative way. So, a patient profile look suspiciously on physicians have emerged. Undoubtedly cofidence must to ensure in physician-patient relationship is taken as a process. Patients don't rely on physicians don't collaborate with physician, stop the treatment and change the physician. This study has aimed to determine the factors affecting the patients' trust on physicians. The population of research are 18 over old 460 people live in Isparta and have benefited from health services at least once. Surveys are implemented on paticipants received by hand the treatment in Suleyman Demirel University Hospital, State Hospital and 3 private hospital which are located in city center, in August 2015. According to results; if patients have confidence the physician and satisfied with services, the patient prefer that physician and the hospital. The factors effect the patients' trust perceptions on physicians are trust to physician, not trust to physician, paticipation on treatment decisions and discriminative manner of physician.