Yönetim ve yönetici ile ilgili kavramlara yönelik hadis kaynaklarında bir içerik analizi ve yöneticiler üzerine bir tutum araştırması
A content analysis on terms related with concepts of the management and manager in sources of hadith and a research on the attitudes of managers
  1. Tez No: 405798
  2. Yazar: OĞUZHAN AYTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı temel hadis kaynaklarında yönetim ve yönetici kavramlarının içeriğini, diğer kavramlarla ilişkisini ve karakteristiklerini ortaya koyarak İslam Dini'nin yönetim kavramına ilişkin algısını ve günümüz yöneticilerinin bu algıya yönelik tutumlarını görebilmektir. Çalışmada içerik analizi ve anket yöntemleri kullanılmıştır. İçerik analizi yönetim ve yönetici temaları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Buradan elde edilen sonuçlara göre yöneticilerin tutumlarını ölçmeye yönelik özgün bir ölçek geliştirilmiştir. Çalışma; işletme, kamu ve sivil toplum kuruluşu yöneticisi olan 603 katılımcı ile yapılan bir anket araştırması ile tamamlanmıştır. Yapılan analizler sonucu incelenen hadis içeriklerine bakıldığında yönetim ve yönetici kavramlarına yönelik mesajlar günümüz ideal yönetim ilkeleri ile paralellik göstermektedir. Bu kapsamda yöneticiler genel olarak verilen mesajlara olumlu bir yaklaşım sergilemektedirler. Anket araştırması sonuçlarına göre ise işletme, kamu ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri arasında, yönetici özellikleri, yönetim uygulamaları ve astların davranışlarına yönelik görüşlerde tutum farklılıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to uncover the contents, relations with other concepts and characteristics of the concept of management and manager in the basic source of hadith and to see perception of the Islam about concept of management and today's managers attitudes intended for this perception. In this study, content analysis and survey method were used. Content analysis was applied on the management and manager themes. According to the results obtained from here an original scale was developed to measure the attitudes of managers. The survey research was completed with attendance of 603 participants who work as managers of business, public and non-governmental organizations. When the studies of the hadith content evaluated the analysis results parallel with ideal present management principles about messages related with concept of management and manager. In this context, managers generally exhibit a positive approach to the messages. According to the results of the survey research, between managers of business, public and non-governmental organizations were identified differences about attitudes of manager characteristics, management practices and behavior of subordinates.