Obezitesi olan çocuk olgularda maskeli hipertansiyonu saptamada serum copeptin düzeyinin yeri
The role of serum copeptin level in detecting masked hypertension in children with obesity
  1. Tez No: 508507
  2. Yazar: DUYGU DELİGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELDE KASAP DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Obezitesi Olan Çocuk Olgularda Maskeli Hipertansiyonu Saptamada Serum Copeptin Düzeyinin Yeri İzmir-2018 AMAÇ: Obezite, genetik ve çevresel faktörlerin etkilediği kronik bir hastalık olup, çocuk ve adolesanlarda giderek artan bir sağlık sorunudur. Maskeli hipertansiyon (MHT), kan basıncının ofis ölçümünde normal sınırlarda bulunduğu halde, yaşam içi kan basıncı izlemi (YİKBİ) ile sistolik ve/veya diyastolik kan basıncının yüksek bulunmasıdır ve sıklığı obez çocuklarda sıklığı artmaktadır. Obez olgulardaki hipertansiyon nedenlerinden birinin renin-anjiotensin sistemi (RAS) aktivasyonu ile artan arginin-vazopressin olduğu düşünülmektedir. Ancak arginin-vazopressin (AVP) düzeyi serumda bakılamamaktadır. Copeptin ise Arginin-Vazopresin'in pro-hormonfazında C-terminal kısmıdır ve serumda kolaylıkla ölçülebilmektedir. Adölosanlar arasında yapılmış bir çalışmada serum copeptin düzeylerinin hipertansif olan adölasanlarda YİKBİ ile izlenip normotansif seyredenlere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Obezitenin komplikasyonu olarak kabul edilen metabolik sendrom (MS), çocukluk çağı obezitesindeki artışa paralel olarak önemli bir sorun haline gelmektedir. Metabolik sendrom ve AVP, dolayısıyla copeptin arasında yakın ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı serum copeptin düzeylerinin maskeli hipertansiyonu (MHT) olan obez olgularda bir biyobelirteç olarak kullanımının araştırılmasıdır. İkincil amacı ise, MS'si olan olgularda copeptinin bir biyobelirteç olarak ayırıcı gücünün araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmaya polikliniklerimizde Ekim 2015 ile Nisan 2017 tarihleri arasında obezite (VKİ: SDS>2) tanısı alan ve kan basıncı ofis ölçümleri normal aralıkta saptanan 10-18 yaş aralığındaki çocuklar dahil edildi. Olgulardan LDL, HDL, TG, üre, kreatinin, ürik asit, transaminazlar, kan elektrolitleri, açlık kan şekeri, açlık kan insülin düzeyi, tiroid fonksiyon testleri copeptin, BNP, aldosteron ve renin düzeyleri için kan örnekleri ile tam idrar tetkiki için idrar örneği alındı. Olgulara YİKBİ cihazı takıldı ve 24 saatlik idrar (sodyum ve mikroalbumin düzeyleri için) toplandı. Sonuçlara göre gerekli olgular için glukoz tolerans testi yapıldı. Ayrıca obezite komplikasyonları açısından göz hastalıkları, çocuk kardiyoloji konsultasyonları ve hepatosteatoz taraması açısından batın USG planlandı. Olgularda MS'yi ayırt etmek için ise Uluslarası Diyabet Federasyonu (UDF) MS tanı kriterleri kullanıldı. Olgular MHT olanlar ve olmayanlar şeklinde; ayrıca MS olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrıldı. Sayılan parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı. BULGULAR: Tüm bireylerde MHT oranı %52,5, MS oranı %23,75 saptandı. Olguların demografik bulguları incelendiğinde MHT grubundaki olguların bel, kol ve kalça çevreleri ile ailede HT öyküsü olması normotansif (NT) gruba göre anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The Role Of Serum Copeptin Level In Detecting Masked Hypertension In Children With Obesity Dr. Duygu Deligözoğlu İzmir-2018 OBJECTIVE: Obesity is a chronic disease characterized by genetic and environmental factors, which is an increasing health problem in children and adolescents. Masked hypertension (MHT) is defined as high systolic and/or diastolic blood pressure with ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) although blood pressure is within normal limits in office measurements, and the frequency of MHT is increasing in obese children. One of the causes of hypertension in obese patients is thought to be arginine-vasopressin, which is increased by the activation of the renin-angiotensin system (RAS). However, arginine-vasopressin (AVP) levels cannot be measured in serum. Copeptin is the C-terminal part of AVP in the pro-hormone phase and can be easily measured in serum. In a study performed in adolescents, it was determined that serum copeptin levels were higher in hypertensive adolescents than in normotensive ones. Metabolic syndrome (MS), which is considered as a complication of obesity, becomes an important problem in parallel with the increase in childhood obesity. There is a close association between MS and AVP, and therefore copeptin. The aim of this study is to investigate the use of serum copeptin levels as a biomarker in obese cases with masked hypertension (MHT). Secondary purpose is to investigate the differential power of copeptin as a biomarker in cases with MS. Copeptin is the C-terminal part of arginine-vasopressin (AVP) and can be measured easily in serum. Serum copeptin levels were found higher in hypertensive adolescents and there is a close association between metabolic syndrome (MS) and AVP. We aimed to investigate the use of serum copeptin levels as a biomarker in obese cases with masked hypertension (MHT). As a secondary aim, we investigated whether copeptin might indicate patients with MS. PATIENTS AND METHODS: Our study included normotensive children aged 10-18 years diagnosed with obesity (BMI:SDS>2) between October 2015 and April 2017. Biochemical tests including LDL, HDL, TG, urea, creatinine, uric acid, transaminases, electrolytes, fasting blood glucose and insulin levels, thyroid function tests, and copeptin, BNP, aldosterone and renin levels, in addition to urine samples were collected. Ambulatory blood pressure monitor was applied and 24 hour urine (for sodium and microalbumin levels) samples were collected. Glucose tolerance test was performed if necessary. In terms of obesity complications, fundoscopic examinations, pediatric cardiology consultations and USG for hepatosteatosis screening were planned. The International Diabetes Federation (UDF) MS diagnostic criteria were used to define MS. Patients were grouped as MHT and NT, and MS and non-MS. Aforementioned parameters were compared between the groups. RESULTS: In all individuals, MHT rates of 52.5% and MS rates of 23.75% were detected. When their demographic structures were analyzed, patients' waist, arm and thigh circumferences and HT family history in the MHT group were found to be highly correlative as compared to the normotensive group (NT).