Bir dizel motorda atık biyodizel kullanımının yanma karakteristiklerine etkisi
Effect of waste oil biodiesel usage in diesel engine on combustion characteristics
- Tez No: 405856
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada atık biyodizelin bir dizel motorda alternatif yakıt olarak kullanılmasının yanma karakteristikleri, performans ve emisyonlara etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Deneylerde dört zamanlı, tek silindirli, direkt püskürtmeli bir motor kullanılmıştır. Test motoru, dizel yakıtı ve saf biyodizel yakıtları ile sabit bir hızda ve farklı yüklerde test edilmiştir. Test sonuçlarına göre, biyodizel kullanımı ile silindir basıncı, basınç artış hızı, ısı açığa çıkış oranı ve ortalama yanma sıcaklığının azaldığı, toplam yanma süresinin uzadığı belirlenmiştir. Biyodizel ile çalışmada dizel yakıta göre fren özgül yakıt tüketiminde %3 artış, fren özgül enerji tüketiminde %5 azalma elde edilmiştir. Ayrıca, NOx, CO ve is emisyonlarında dizel yakıtına göre sırasıyla %17, %33 ve %31 oranlarında azalma, HC emisyonunda ise %24 oranında artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect on combustion characteristics, performance and emissions use of the waste oil biodiesel fuel in the diesel engine were investigated experimentally. In the tests, four stroke, single cylinder, direct injection diesel engine were used. The engine was tested with diesel fuel and biodiesel fuel at different loads and at a constant speed. The combustion characteristics of the test engine were analysed in detail. According to the test results, the usage biodiesel decreased the in-cylinder pressure, pressure rise rate, net heat release rate, average combustion temperature and, extended the total combustion periods. When compare to diesel fuel, it was determined that an increase of 3% in brake specific fuel consumption and a decrease of %5 in brake specific energy consumption with biodiesel fuel. Moreover, NOx, CO, and smoke emissions were reduced about %17, % 33 and % 31 while HC emissions %24 were decreased, respectively.