Kırık kemiklerin hizalanması için yardımcı robot tasarımı
Design of an assistant robot for alignment of fractured bones in medical operations
  1. Tez No: 405855
  2. Yazar: MUSTAFA SELİM ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HANİFİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kemik kırıkları, yaygın bir yaralanma neticesidir ve bu kırıklar yaşlı bireyler hariç kolayca iyileşebilmektedir. Bununla beraber kol ve bacaklardaki uzun kemiklerde (Humerus, Radius, Femur, Tibia) meydana gelen kırıkların harici (external) fiksatör ile tedavisinde, kemiklerin uygun pozisyona getirilmesi (redüksiyon) önem arz etmekte olup süreç uzun sürebilmekte ve dolayısıyla bu işlem sırasında hem sağlık personeli hem de hasta oldukça fazla radyasyona maruz kalabilmektedir. Ayrıca, yaşlı hastalarda kemiklerin uygun pozisyonlamanın sağlanamadığı durumların düzeltilmesi için ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulmakta; bu durum ise yaşlı hastaların ölümüne dahi sebep olabilmektedir. Bu çalışmada, bahsedilen bu olumsuzluklardan kurtulmak ve daha kaliteli bir redüksiyon için yardımcı bir robot tasarlanmış ve hizalama işlemi hasta manken üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bone fractures are very common injuries and they normally heal in most people without problems except for elderly ones. However, bringing the fractured bones in the appropriate position (reduction) during treatment is rather difficult and demanding work because bone fractures are almost always a result of a severe injury. Accordingly, both the personnel and also patients will be exposed to radiation. If a fracture does not heal in a normal alignment then it can be needed a second operation which sometimes can cause death for elderly people. In this work, an assistant robot has been designed and used to get rid of the afore-mentioned negative effects in medical operations of fractured bones.