Güneş enerjili pişirici tasarımı, imalatı ve deneysel olarak incelenmesi
Design of solar cooker, manufacturing and experimental investigation
  1. Tez No: 405861
  2. Yazar: SALİH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Energy, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, vakumlu cam tüpün güneş enerjili bir pişiricideki kullanımı deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler bilgisayar ortamında otomatik kayıt altına alınarak yapılmıştır. Tasarımı ve imalatı yapılan sistem normal, vakum tüplü, normal-aynalı ve vakum tüplü-aynalı olmak üzere 4 farklı şeklide test edilmiştir. Normal sistemde iç sıcaklık 165. dakikada 72,5 °C'ye kadar ulaşılırken, vakum tüplü sistemde ise aynı süre içerisinde 80,1 °C'ye kadar ulaşmıştır. Sistemlere ayna eklendiğinde ise normal sistem 165. dakikada 75,1 °C'ye kadar ulaşmışken, aynalı-vakum tüplü sistem aynı süre içerisinde 83,7 °C'ye kadar ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, vacuum glass tube for use in solar cooker has been experimentally investigated. The experiments were based on computer automatically recorded. The designing and manufacturing systems with normal, vacuum tube, the normal-mirror and the vacuum tube-mirror were tested in 4 different ways. In the normal system, the internal temperature of 72.5 °C up to 165 minutes is reached, the vacuum tube-mirror system over the same period reached 80.1 °C. When added to the system mirrors the normal system have reached 165 minutes, 75.1 °C, the vacuum tube-mirror system over the same period reached 83.7 °C.