Dietanol amin yan gruplu stiren ile metil metakrilat kopolimerlerinin hazırlanması ve fiziksel davranışlarının araştırılması
Investigation of physical behaviors and preparation of their copolymers with methylmethacrylate and styrene with diethanol amine side group
  1. Tez No: 405909
  2. Yazar: GÖKÇE TAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIŞAH AÇIKSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, önce 4-klorometilstiren dietanol amin ile modifiye edilerek dietanol amin stiren monomeri (DEAMSt) hazırlandı. Daha sonra modifiye stiren monomeri, metil metakrilat ile serbest radikalik yolla farklı bileşimlerde (% 11, %19 ve %30'luk) kopolimerleri sentezlendi. Serbest radikalik polimerizasyonu 60oC ve 1,4-dioksan çözücü ortamında AIBN başlatıcısı ile gerçekleştirildi. Sentezlenen (DEAMSt) ve poli(DEAMSt-ko-MMA) kopolimerlerinin yapısı FT-IR, 1H-NMR teknikleriyle karekterize edildi. DSC ile camsı geçiş sıcaklıkları( Tg) tayin edildi. Termal davranışları TGA eğrileri alınarak incelendi. Elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırıldı. Elde edilen kopolimerlerin brom kresol yeşili ve alizarin sarısıyla boyar madde tutma özellikleri incelendi. Kopolimerlerin impedans analizör tekniğiyle dielektriksel davranışları ölçüldü. Dielektrik sabiti, dielektrik kayıp faktörleri ve iletkenlik gibi özellikleri sıcaklık ve frekansın fonksiyonu olarak incelendi. İletkenlik ölçümlerinden kopolimerlerin aktivasyon enerjileri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly diethanol amine styrene (DEAMSt) monomer was prepared by modifacation of 4-clormethylstyrene with diethanol amine. Then, the copolymers in different combination (11, 19, 30 %) of modificated styrene monomer with methyl methacrylate monomer were prepared by free radical polimerization method at 60oC in presence of 1,4-dioxane and AIBN. The structure of (DEAMSt) and poli(DEAMSt-ko-MMA) copolymers were characterized by FT-IR and 1H-NMR techniques. The glass transition temperature (Tg) was determined by differential scanning calorimeter (DSC). The thermal behavior of copolymers was investigated by thermogravimetric analysis (TGA). The results obtained were compared with each other. The obtained copolymers were investigated properties dye uptake bromine cresol green and alizarin yellow. Then, the electrical behavior of these copolymers was measured with impendance analyzer. The electrical properties like dielectric constant, dielectric loss factor and conductivity of copolymers were investigated as a function of temperature and frequency.The activation energy(Ea) of copolymers was determined from the conductivity measurements