Postmodern siyaset ve söylem: Siyasi parti lider söylemleri üzerine bir çalışma
Postmodern politics and discourse: A study on the political party leader discourses
- Tez No: 405914
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 571
Özet
Bu tez çalışmasında postmodern dönem tanımlaması içerisinde siyasetin yeni temeller üzerinden yapılanışı ve buna bağlı olarak toplumu bir bütün olarak ilgilendiren siyasetin sözcülerinin yeni politik söylemini siyasal aktörler üzerinden ele almak, postmodernizm ve iletişim alanındaki ilişkilere dair verilere ulaşmak ve bu verileri ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada son dönem siyasi liderlerden Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu üzerinden gidilerek postmodern siyasetin temel niteliğinin esneklik olduğu ve postmodern siyasette ve siyasetçide katılığa yer olmadığı ve siyasi ilkenin esneklik üzerine kurulduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmanın teorik kısmında modern ve postmodern dönemlerde hakikat-gerçek, esneklik, birey, siyaset, lider gibi kavramların açımlanması üzerinde durulmuş ve geç modern dönemde sosyal bilim çalışmalarında sıklıkla kullanılmaya başlanan söylem kavramı ele alınmıştır. Çalışmanın görgül araştırma kısmında son dönem Türkiye siyasetinin önde gelen liderleri olan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun“Güneydoğu Meselesi”ve“İsrail ile İlişkiler”konularında tarihsel bir süreç içerisindeki söylemsel değişim ve dönüşümleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has aimed to discuss politics in postmodern period, which has identified new essentials, and new political discourse of the postmodern political leaders. However, this thesis has aimed to reach and prove datas between postmodernism and communication connections. Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli and Kemal Kılıçdaroğlu have been selected as an example that last term politic leaders in this thesis. This thesis has been intended for prove to postmodern politics character is flexibility and there is no strictness in posmodern politics and politicians and political principles established on the flexibility. In the theoretical chapter for this purpose had assessed modern and postmodern verity-reality, flexibility, individual, politics and leader notions and had assessed discourse, which notion used social sciences working in the late modern period. Last period Turkish politics leaders, who are Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli, Deniz Baykal and Kemal Kılıçdaroğlu's discourses about“Southeast Issue”and“Relations with Israel”had researched discoursive changes and transformations in a historical process in the empirical chapter.