Mirza Ali Han Naini (Safâu's-Saltana) ve Sefernamesi (Tuhfetu'l-Fukara)
Mirza Ali Han Naini and his Expedition (Tuhfetu'l-Fukara)
  1. Tez No: 405915
  2. Yazar: HÜLYA TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ KIRLANGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez çalışmamın konusu, Kaçarlar döneminde yaşamış ve dönemin önde gelen devlet ve kültür adamlarından birisi olan Mirza Ali Han Nâînî'nin Tuhfetü'l Fukara adlı sefernamesidir. Giriş bölümünde sefernameler hakkında bilgi verilmiştir. Farsça yazılan ilk seyahatnamelerden bahsedilmektedir. Birinci bölümde ise, Mirza Ali Han Nâînî'nin hayatından, kişiliğinden ve eserlerinden örnekler verilmiştir. İkinci bölümde Tuhfetü'l Fukara'nın dil ve üslup bakımından 19.yüzyıl Fars tarih ve edebiyatının önemli örneklerinden biri olduğu vurgulanmaktadır. Özel bir edebi üsluba sahip olan bu eser, Kaçarlar döneminin önemli nesirlerindendir. Üçüncü bölümünde ise, eserin Türkçeye çevirisi yapılmıştır. Mirza Ali Han Nâînî'nin Horasana yaptığı bir yolculuğu anlatan bu eser 110 yıl öncesi Meşhed, Türbet-i Haydariye, Tabaş, Yezd, Nâîn, Erdistan, Kaşan, Kum ve Tahran illeri yanı sıra dönemin yolları, hanları, eski tarihi ve dini binaları hakkında kaynak nitelikli bilgiler içermektedir. En son olarak sonuç, özet ve abstract bölümleriyle tez sonuçlandırılmıştır. Tez oluşturulması sırasında faydalandığım kaynaklara yer verilmiştir. Tuhfetü'l Fukara adlı sefername temel bir eser olup sonraki eserlere kaynaklık etmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of my thesis study is the Expedition Chronicles entitled Tuhfat-ul Fuqara of Mirza Ali Han Nâînî who lived during the Kaçarlar Era and who is among the prominent statesmen and cultural figures of the period. The introduction provides information about the Expedition Chronicles. The very first expedition chronicles written in Persian language are mentioned. In the first chapter, examples are provided regarding the life, personality and works of Mirza Ali Han Nâînî. In the second chapter, it is underlined that Tuhfat-ul Fuqara was one of the significant examples of the Persian history and literature of the 19th Century in terms of language and style. This work which has a peculiar literary style is one of the prominent proses of Kaçarlar era. The third chapter provides the Turkish translation of the text. This work which narrates the expedition of Mirza Ali Han Nâînî to Khorasan provides reference information about the Mashad Torbet-e Haydariye, Tabash, Yazd, Nâîn, Ardestan, Kaşhan, Qom, Tahran provinces as well as the roads, inns, historical and religious buildings of the period. Finally the thesis is concluded through the conclusion, summary and abstract chapters. The references used for the thesis study are also provided. The expedition chronicle named Tuhfat-ul Fuqara is a main literary art piece and was used reference for the subsequent works.