İnsan tuba uterina mukozasında jenital siklus süresince meydana gelen histolojik değişikliklerin ışık mikroskobu düzeyinde incelenmesi
Light microscopic observations of cyclic changes in human tubal epithelium during genital cycle
  1. Tez No: 40597
  2. Yazar: OYA EVİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
«c» z üreme cağında düzenli ovulatuvar siklusu olan ve aile planlaması amacı ile tüp 1 igasyonu yapılan dokuz, miyoma uteri nedeni ile total abdominal histerektomi ve Bilateral salpingoo- feroktomi yapılan bir vaka olmak üzere toplam on vakaya ait materyal fimbriya ampulla ve istmus bölgelerine ayrılarak ışık mikroskobu için tesbit ve takip edildi. Ayrıca fimbriya ve ampulla bölgelerinden yarı ince kesitler elde etmek için elektron mikroskobu takibi yapıldı. Hematoksilen-Eoz in, Masson'un Trikrom boyası, Periyodik asit schiff ve Toluidin mavisi-Azur II ile boyanan kesitler ışık mikroskobunda incelendi. Vakaların endometriyum günlemeleri işlem sırasında alınan kan örneklerinde plazma estradiol ve projesteron hormonları ölçümü ve endometriyum biyopsilerinin değerlendirilmesi ile yapıldı. Kinosiliyalı hücre oranı fimbriya, ampulla, istmus bölgelerinin her birinden besyüzer adet hücre sayılarak belirlendi. Sonuçlar istatistik olarak T testi ile değerlendirildi. Hem aynı Bölgenin prol i ferasyon ve sekresyon evreleri arasında ve hemde tuba uterina fimbriya, ampulla, istmus bölgelerinde siklusun farklı evrelerinde kinosiliyalı hücre oranları karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı fark olduğu bulundu. Fimbriya, ampulla, istmus bölgelerinin her birinden otuzar hücre sayılarak yapılan hücre boyu ölçüm sonuçlarının istatistik65 değerlendir ilmesinde? hem aynı bölgenin prol i ferasyon ve sekresyon evreleri arasında ve hemde tuba uterina fimbriya, ampulla, istmus bölgelerinde siklusun farklı evrelerinde epitel boyu karşılaştırıldığında anlamlı fark olduğu görüldü. Epitel boyundaki değişim en şiddetli olarak fimbriyada islendi. PAS boyasıyla tuba uterina her üç bölgesindede prol i ferasyon evresinde salgı PAS + boyandı. Sekresyon evresinde ise salgı akt i vitesin in azaldığı ve hatta tamamen durduğu gözlendi. PAS + boyanma görülmedi. Bu bulgular litaratür bilgileriyle tartışıldı. Tuba uterina epitel inin çeşitli düzeylerinde ve sıklıkla bazal kısımlarında, bağ dokusu içinde görülen ve kaynak hücresi olarak tanımlanan kökeni tartışmalı olan hücreler immünperoksidaz yöntemi ile LCA + reaksiyon göstermesi sonucu, bu hücrelerin lenfosit olduklarına karar verildi. Bu çalışma düzenli ovul at u var s i ki usları olan üreme çağındaki fertilitesi kanıtlanmış kadın materyali üzerinde planlandı. Bu türden yapılacak inceleme ve çalışmaların etik açısından güçlükler yaratması nedeniyle çalışma on vaka ile sınırlı kaldı.
Özet (Çeviri)
Q_ SUMMARY LIGHT MICROSCOPIC OBSERVATIONS OF CYCLIC CHANGES IN HUMAN TUBAL EPITHELIUM DURING GENITAL CYCLE Ten cases were selected in the reproductive period with regular ovulatory cycle: nine of them had tubal ligation for family planning and one of them had total abdominal hysterectomy and bilateral salpingooferectomy because of her leiomyoma uteri. Samples which were obtained from fimbria, ampullar and isthmic portions of the tuba uterine were fixed and prepared for light microscopical observation Besides light microscopical examination, tissue samples from the fimbrial and ampullar portions (excluding isthmus) were processed for electron microscopical observations. The sections were stained with Hematoxyl in-Eosin, Masson's thricrome, Per iodic -Ac id-Schi f f and Toluidine blue-Azure II and examined under light microscope. Endometrial dating was made by hormonal measurements Cplasma estradiol and progesterone) of the blood samples and also by evaluation of the endometrial probe curettage specimens of 'the cases which were obtained at the same time during the operation. The percentage of ciliated cells determined by counting five hundred cells per each tubal region from which sections were obtained and the result were analyzed statistically by T test. The ciliated cell percentage was significantly different between the proliferation and secretion phases of the same region67 and between the three parts of tuba uterina during the phases of cycle. The cell height was determined by measuring thirty cell per each tubal region from which sections were obtained, and results were analysed statistically by T test. The epithelial height showed significant variations between the proliferation and secretion phases of the same region and between the three parts of tuba uterina during the phases of cycle. The most distinctive variations of tubal epithelial height were seen in the fimbrial region. In all regions of the tuba uterina in the proliferation phase the secretion was stained positively with PAS. It was seen that the secretory activity was decreased and almost lost in the secretory phase and PAS posit ivity could not be detected. These result were discussed by comparing the literature. Leucocyte common antigen