Biyotinleyici ayırma sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulamaları
Development and application of biotinylating separation systems
  1. Tez No: 405977
  2. Yazar: SEMRA ÖZGÜN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; rutenyum tabanlı amino asit monomerleriyle fotosensitif çapraz bağlama (ANADOLUCA) metoduna göre sentezlenen kriyojel kolon aracılığıyla primerlerin 5' ucundan biyotinlenmesi tek basamakta gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla; ilk olarak DNA ligaz çapraz bağlı HEMA ve fotosensitif monomer tabanlı monolitik kriyojel kolon geliştirilmiş ve karakterize edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, sentezlenen enzim tabanlı kriyojel kolon sistemi ile Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına sahip olan primerin 5' ucuna biyotin bağlanarak avidite etkinliği oluşturulmuştur. Bu etkileşimin ispatı, numunelerin mikroplaka okuyucu ile 354 nm' de elde edilen absorbans değerlerinde görülen artış ile yapılmıştır. Tasarlanan KKKA hastalığına sahip olan primerlerin etkinliği ise polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile kanıtlanmıştır. Çalışmanın son aşamasında, floresans özelliği gösteren streptavidin çapraz bağlı ve fotostabil Kuvantum nanokristaller (QD) oluşturulmuş ve biyotinlenmiş 5'-ssDNA problar streptavidin-QD platformlara bağlanmıştır. Daha sonra; hastalık tanısı gerçekleştirecek 3'-ssDNA komplementerinin hibridizasyonuna dayalı floresans değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biotinylation of primers from 5' end using cryogel column synthesized by ruthenium-based photosensitive cross-linking technique has been realized. For this purpose, firstly, DNA ligase cross-linked HEMA and monolithic photosensitive monomer based cryogel colum have been developed and characterized. In the second part of the study, avidity efficiency has been formed via binding of biotin to 5' end of the primer having Crimean Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) by using synthesized enzyme based cryogel column system. The proof of this interaction has been performed by observation of increase the absorption of the samples at 354 nm using microplate reader. The efficiency of the designed primers having CCHF has been proved by using polymerase chain reaction (PCR). In the last step of this study, streptavidin cross-linked and photostable Quantum nanocrystals (QDs) having fluorescence property have been formed and biotinylated 5'-ssDNA probes have bound to streptavidin-QD platforms. Then, the fluorescence changes based on the hybridization of 3'-ssDNA complements which cause diagnosis of disease have been investigated.