Türev spektrofotometresi yöntemi ile biyolojik sıvılarda amino asitler ve metabolitlerinin kantitatif tayini
- Tez No: 40599
- Danışmanlar: PROF.DR. PAKİZE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada; biyolojik sıvılardaki amino asitler ve metabol itlerinin tayininde ucuz, çabuk ve güvenilir olması bakımından çok büyük pratik avantajlar sağlayacağı düşünülen türev spektroskopisi yöntemi incelendi. Çalışmada 1 1 amino asit ve 3 metabolitinin çeşitli konsantrasyonlarda hazırlanan standart çözeltilerinin spcktrumları taranarak, her amino asit ve metabol i tin orjinal pik lerinin oluştuğu dalga boylan ve bu piklerin birinci türev spektrumları belirlendi. Bu belirlemelerin ışığında EÜTF Psikiyatri servisinde yatmış olan 10 psikiyatri hastası (35-50 yaş) ve EÜTF Çocuk Kreşi'ndeki' 10 sağlıklı 6 yaşında erkek çocuktan oluşturulan 2 örnek grubunun, kan ve idrardaki amino asit ve metabol i Herinin tayinleri hem türev spektrofotometresi kullanılarak yapıldı, hem de kağıt kromalografisi metodu uygulanarak karşılaştırıldı. Ayrıca amino asit metabolizması bozukluğu olduğu düşünülen bir bebeğin serum örneği incelendi. Bebeğin takibinde metabol ik bir hastalığı olabileceğinin düşünülmesi sonucu, türev spcktroiötometresi ile yapılan kan tetkiklerinde fe.nil pürivat ve t'enil ase tat artışı gözlendi. Bu durumda hastada f'eni! ketonüıi mevcudiyetinin söz konusu ola bileceği belirlendi. Böylece tiire\ spoklrofbtomclresinin, UV/VJS böl^cd*1 ;ıhs<>!!;;m(; yıp'in nmino asitler ve mctaholHlcrin kalitatif ve kantilatif tayininde ucuzluğu, pratikliği ve güveni lirliği ile alternatif bir meiod olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, derivative spectroscopy method was examined since it has been thought to be advantageous, cheap, fast and trusty way in analysing aminoacids and their metabolytes in biological liquids. Spectrums of standard solutions of 1 1 aminoacids and 3 amino-acid metabolytes in different concentrations were examined and wavelengths of original peaks formed for each aminoacid and metabolyte and also first spectrum derivative of these peaks were determined. Under the mentioned determinations 2 control groups were formed; a group of 10 psychiatry patients from Erciyes University Psychiatry Department and a group of 10 healthy boys of age 6 from Erciyes University Child Creche. Aminoacid and metabolyte analysis of blood and urine of each individual were performed in these groups by derivative spectroscopy and also compared by applying paper chromotography method. In addition, a scrum sample of a patient with metabolic disease was also analyzed by derivative spectrometry and paper chromatography. Increases in phenyl-pyruvate and phenyl -acetate were observed in thai serum sample, so it was thought thai there may be phenyl ketoncmia in that patient. It was concluded that, derivative sepctrophotomctry, being cheap, fast and trust}', is an alternative method for qualitative and their quantitative analysis of aminoacids and metabolytes absorbing in UV-VIS area.