Sınıflandırma problemleri için matematiksel programlama temelli çözüm yaklaşımları
Mathematical programming based solution approaches for classification problems
  1. Tez No: 405983
  2. Yazar: MÜGE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFAİL KASIMBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yeni teknolojiler, araçlar ve yöntemler insan hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiş ve geliştirilmeye de devam etmektedir. Örneğin görüntü tanıma yöntemiyle kimlik tespiti, bir hastalığın teşhis edilmesi, el yazılarının metine dönüştürülmesi gibi konular araştırmacıların ilgisini çekmiş ve bu konularda daha hızlı ve doğru sonuç verecek yöntemler geliştirmeye yönlenmiştir. Bu çalışmada bu amaçlara hizmet edebilecek Çok Yüzlü Konik Fonksiyonlar algoritmalarına yeni matematiksel modeller eklenerek sınıflandırıcıların oluşturulması, özellikle de bu yaklaşım temelli yeni modeller geliştirilerek yaklaşımlarının incelenmesi ve yeni bir yaklaşım önerilmesi, son olarak da Çok Yüzlü Konik Fonksiyonlar temelli algoritmaların kümeleme temelli yaklaşımlarla geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Süre ve başarı oranlarında verimlilik sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology and new approaches seaches to make how human life can be easier than before. Diagnosis of a disease, image processing, detecting spam mails before it received are some basic issues that some researchers are studying on and motivated to make new developments about. In this study we carried about generating new matematical models based polyhedral conic functions algorithms, seaching for classification. Also in this study we searched for generating clustering based polyhedral conic functions algorithms in the purpose of making development of process time and success percents.