Farklı bitki çeşitliliğine sahip yapay sulak alanların bor (B) maden atık sularının biyoremediasyonu için kullanılma potansiyeli
Bioremediation potential of constructed wetlands with different plant diversity for boron mine effluents
- Tez No: 405989
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TÜRE, DOÇ. DR. HARUN BÖCÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, farklı bitki çeşitliğine sahip yapay sulak alanların Bor (B) maden atıkları ile kirlenmiş suların biyoremediasyonu için kullanılma potansiyelinin belirlenmesi ve bitki çeşitliğinin B giderimi üzerine olan etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışma için Kırka B rezerv alanı içerisinde 9 adet bitkilendirilmiş, 1 adet bitkisiz kontrol olmak üzere toplamda 10 adet yapay sulak alan kurulmuştur. Yapay sulak alanlar üzerinde 154 gün boyunca gerçekleştirilen biyoremediasyon deneyleri sonucunda yapay sulak alanların % 38 ile % 64 arasında bir arıtım performansı ile çalıştığı belirlenmiştir. En yüksek arıtım veriminin Typha latifolia ile bitkilendirilen mono-kültür yapay sulak alanda olduğu saptanmıştır. Bor'un yapay sulak alanlardaki temel biyoremediasyon mekanizmasının B'un sedimentte alı konulması olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yapay sulak alanlarda bitkiler arasında meydana gelebilecek rekabetin B giderim performansını azaltabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca, yapay sulak alanlardaki bitkilerin hasat edilmesi durumunda elde edilebilecek tahmini biyogaz ve elektrik enerjisi teorik olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study is to the ability bioremediation potential of the constructed wetland with different plant diversity for treatment of boron (B) mine effluent and investigates to effect of plant diversity on B removal process. For the study, one unplanted constructed wetland and nine planted constructed wetland as total of ten pilot-scale subsurface horizontal flow constructed wetlands established in the Kırka B reserve area. During the bioremediation test period of 154 days, constructed wetlands removed boron in wastewater between 38 % and 64 %. The highest B removal was achieved by mono-culture constructed wetland vegetated with Typha latifolia. We found that the main B removal mechanism is sediment storage in constructed wetlands. The plant competition in constructed wetlands leads to decrease of B removal efficiency in constructed wetlands. According to harvestable plant biomasses from constructed wetlands, we calculated estimated biogases and electric energy as a theoretically.