Halofuran moleküllerinin elektronik ve çizgisel olmayan optik özelliklerinin teorik incelenmesi
Theoretical investigation of electronic and nonlinear optical properties of halofuran molecules
  1. Tez No: 201028
  2. Yazar: SONER DALGIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalısmada halofuran moleküllerinin elektronik ve çizgisel olmayan optik özellikleri yogunluk fonksiyonu teorisi içerisinde Becke' nin üç parametreli enerji fonksiyoneli B3LYP hibrit yaklasımı kullanılarak hesaplandı. Hesaplamalarda yogunluk fonksiyoneli teorisi için 6-311++G(2d,p) temel seti kullanıldı. Moleküllerin geometrik optimizasyonları yapılarak elektronik enerjileri, dipol momentleri, moleküler orbital enerji farkları (HOMO-LUMO) ve statik polarizebilite, anizotropik polarizebilite ve statik hiperpolarizebiliteleri hesaplanmıstır. Hesaplamalarda Gaussian 03W paket programı kullanılmıstır. Hesaplamalarımızda furan molekülü için elde ettigimiz elektronik enerji degerleri daha önce hesaplanan degerlere çok yakındır. Statik polarizebilite maksimum oldugunda HOMO-LUMO enerji farkı minimumdur. Polarizebilite ve anizotropik polarizebilite degerlerindeki artısın nedeni, atom yarıçaplarının artması yani büyük atomların polarlanabilirliginin daha fazla olmasındandır.
Özet (Çeviri)
In this study , electronic and nonlinear optical (NLO) properties of halofuran molecules calculated by using Becke three parameters energy functional B3LYP hybrid approach within density functional theory. All calculations have been made using 6-311++G(2d,p) basis set for density functional theory. Geometry optimization of molecules have been performed and their electronical energies, dipol moments, molecular orbital energy differences (HOMO-LUMO), static polarizabilities, anisotropic polarizabilities and static hyperpolarizabilities have been calculated. Calculated electronical energy values for furan molecules is seen to be very close to previous calculations. HOMO-LUMO energy differences are minimum when static polarizability is maximum. The reason behind the increased values of polarizability and anisotropic polarizability is growing of atom radius since bigger atoms have more polarizability.