Bazı odun dışı orman ürünlerinin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde bağışıklık güçlendirici etkilerinin araştırılması
Investigation of immunostimulant effects of some non-forest products on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) culture
- Tez No: 406015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÜNAL, YRD. DOÇ. DR. SONER BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, kayın mantarı ve ısırgan otunun immünostimulant etkisi ve gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) Aeromonas hydrophila hastalık etmenine direnci araştırılmıştır. % 0,1 ve % 0,5 dozlarında farklı ısırgan otu ve kayın mantarı yeme eklenmiş ve alabalıklar bu yemle dört hafta boyunca beslenmiştir. Dört haftanın sonunda gökkuşağı alabalıklarına A. hydrophila enjekte edilmiştir. Çalışma sonunda balıklarda, kontrol grubuna oranla önemli derecede ağırlık artışı görülmüştür. Yem değerlendirme oranı, kontrol grubuna göre deneme gruplarında azalış gösterirken, en az yem değerlendirme oranı % 0,1 dozda kayın mantarı uygulanan grupta gözlenmiştir. Nitroblue tetrazolium (NBT) ve fagozitik aktivite tüm deneme gruplarında kontrol grubuna göre artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the immunostimulant effects of the methanolic extract of oyster mushroom and nettle and diseases resistance against Aeromonas hydrophila in rainbow trout were investigated. Two different concentrations of extracts were individually mixed with the basal diet and fed to rainbow trout for a four week period to assess the immunomodulatory characteristics of nettle and oyster mushroom. At the end of the study, rainbow trout was challenged with a strain of A. hydrophila. The study shows that final fish weight was higher in the experimental groups compared to control group (P0.05). Similar results were observed for groups SGR's. Both oyster mushroom and nettle groups FCR's were lower than control and the lowest one was % 1 oyster mushroom group.