7-bromoisatin bileşiğinin kuantum kimyasal ve deneysel yöntemler kullanılarak yapısal ve spektroskopik incelenmesi
Structural and spectroscopic investigation of 7-bromoisatin compound using quantum chemical and experimental methods
- Tez No: 406016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada 7-Bromoisatin molekülünü deneysel ve teorik incelemesi yapılarak, moleküler yapı analizi, frekans analizi, yük analizi ve geometrik yapı ve frekanslar üzerine moleküller arası hidrojen bağı etkisi araştırılmıştır. Molekülün FT-IR spektrumu Bruker FT-IR spektrometresinde 400-4000 cm-1 aralığında 2,0 cm-1 spektral çözünürlükte oda sıcaklığında çekilmiştir. FT-Raman spektrumu ise 2000-3500 cm-1 aralığında 4,0 cm-1 çözünürlükte 1064 nm'lik dalga boylu lazer kullanılarak NXR FT-Raman cihazı ile elde edilmiştir. Hesaplamalar Gaussian 09 programı yardımıyla ve Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi (DFT) ve Becke3LeeYangPar (B3LYP) yöntemi ile yapılmıştır. Baz seti olarak 6-311++G(d,p) kullanılmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda elde edilen bağ açısı, bağ uzunluğu, titreşim frekansları gibi değerler deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. 7-bromoisatin ve su molekülleri kullanılarak elde edilen kompleks yapıların hidrojen bağı etkileşmeleri teorik olarak hesaplanarak literatürdeki benzer yapılarla karşılaştırması yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda molekülün fiziksel, kimyasal ve moleküler arası etkileşmeleri incelenmiştir. Yaptığımız bu çalışmada deneysel veriler ile teorik hesaplama sonuçlarının uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, experimental and theoretical data of 7-bromoisatin have investigated and structural analysis, frequency analysis, charge analysis and geometric analysis and hydrogen bonding on frequencies have researched. Infrared spectrum of the molecule was recorded between 400 and 4000 cm-1 on Bruker FT-IR spectrometer with a resolution of 2,0 cm-1 at room temperature. FT-Raman spectrum was obtained using NXR FT-Raman spectrometer with 1064 nm laser having 4,0 cm-1 resolutions in spectral region of 2000-3500 cm-1. Calculations have been performed with the Gaussian 09 program using Density Functional Theoretical (DFT) method with Becke3LeeYangPar (B3LYP) function. 6-311++G(d,p) basis set was used. Bond length, bond angle and vibrational frequencies which driven from calculations was compared with experimental results. Hydrogen bonding interactions of complexes which made by using 7-bromoisatin and water molecules were calculated and compared with similar structures in literature. In consequence of this compares; physical, chemical an intermolecular interactions of molecule was inspected. In this study, it can be seen good agreement between experimental and theoretical results.