Yapı elemanı tasarım süreci için bulanık çok ölçütlü bir değerlendirme modeli önerisi
A proposed fuzzy multi-criteria evaluation method for the design process of building elements
  1. Tez No: 406031
  2. Yazar: SEHER GÜZELÇOBAN MAYUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERRİN ŞAHİN DİRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Yapı sektöründe artan ürün ve çözümlerin getirdiği karmaşa gibi sebepler, kullanım sürecinde performans gereksinimlerini karşılamada yetersiz ve konforlu kullanım olanağı sağlamayan yapıların üretilmesiyle sonuçlanmaktadır. Yapı elemanlarının tasarım sürecinde değerlendirilmesiyle, yapılarda kullanım sürecinde gözlenebilecek olası eksiklik ya da hataların tespit edilerek azaltılabileceği ya da giderilebileceği, yapıların performans düzeyinin bu yolla artırılabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda yapılan çalışmada, yapı elemanı tasarım sürecinde ön tasarımı yapılmış elemanların değerlendirilmesine olanak sağlayacak çok ölçütlü teorik bir model önerilmiştir. Aynı zamanda, öneri modelin duvar elemanının değerlendirilmesine yönelik uygulaması gerçekleştirilmiştir. Modelde, performans yaklaşımı kavramı ve yapı elemanı katmanlarının performans gereksinimlerinden yola çıkılmıştır. Ayrıca, temelde insan düşünce ve algılarındaki belirsizliği sayısallaştırmaya çalışan bulanık mantık yaklaşımından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The complexity, defined under certain causes comes with increasing materials diversity and solutions in building sector, tends to produce insufficient and uncomfortable building productions. Here, insufficiency may be seen in the fulfilment of building performance needs in the usage process, and also, uncomfortability may be seen in the usage process of buildings. It is thought that by evaluating building elements during their design process, probable determined faulty or lacking building elements can be reduced or removed, thus, buildings performance level and efficiency may be increased. In this research, a theoretical multi-criteria method is proposed to facilitate evaluating pre-designed building elements in their design process. Also, an application for evaluating wall elements is carried out via the proposed model. In this model, performance approach notion and the performance needs of the building elements layers are used. In addition, the model is imposed on Fuzzy Logic Approach, which basically is related to uncertainities in human thoughts and sensations. also tries to digitize these uncertainities.