Mahalle ölçeğinde sürdürülebilirlik değerlendirme araçlarının irdelenmesi ve yerele özgü bir yöntem önerisi
Evaluation of neighbourhood scale sustainability assessment methods and a locale-specific method proposal for Turkey
  1. Tez No: 406032
  2. Yazar: SİMGE ÖZDAL OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Türkiye, geçmişten bu yana birçok uluslararası girişime taraf olmuş ve önemli yasal adımlar atmıştır. Hem uluslararası hem de ulusal gösterge ve endeksler, ülkenin gelişme önceliklerinin toplumsal eşitsizliği gidermek ve afet riskine yönelik önlemler olarak tanımlamaktadır. Ek olarak, yapılan çalışmalar, kurumlar ve ölçekler arası entegrasyonun yetersiz oluşunun, bütüncül sürdürülebilir gelişmeyi başarmada önemli bir engel olduğunu ortaya koymuştur. İncelenen sürdürülebilir gelişme stratejileri ve bütünleşik uygulama örnekleri,“sektörler arası sürdürülebilir kalkınma stratejisi”yaklaşımının Türkiye'de bütüncül bir sürecin sağlanmasına önemli girdi sağlayabileceğini göstermiştir. Gösterge ve endekslerden farklı olarak AHP yönteminin uygulanması ile elde edilen sonuçlar, Türkiye'nin yerel önceliklerinde konum ve yer seçimi ile doğal çevrenin en yüksek öneme sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, değerlendirilen eko-kent projeleri de eşitlik ve risk yönetimini sağlamada yetersiz kalmıştır. Bu çerçevede, yerele özgü değerlendirme aracının, eşitlik ve risk azaltma konularını önkoşul olarak desteklemesi önerilmiştir. Sonuç olarak, yapılan çalışma, ölçekler arası bütünlük ve kapsamlı bir sürdürülebilir gelişmeyi sağlamada yerel özelliklerin desteklendiği planlama ve değerlendirme süreçlerinin önemini ortaya koyarak, başarılı bir sürece yönelik bir yöntem çerçevesi sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey has taken obligations for many international sustainability initiatives and important regulations through its history. Indicators and indexes both at international and national levels revealed that social inequality and natural disaster risk mitigation are two central development priorities of the country. Additionally, previous studies presented the lack of integration between institutions and different scales create an important obstacle for achieving overall sustainable development. In accordance to the analyzed sustainable development strategies and integrated practices,“cross-sectoral sustainable development strategy”can contribute substantially to the development of an integrated process in Turkey. Different from the indicators and indexes, the results of the implementation of AHP method, presented the location and the site selection, and natural environment as the priorities with the highest importance. Additionally, the examination of the two eco-town projects presented inadequacy in ensuring equality and risk management. In this framework, equality and risk related criterions were supported by the proposed assessment tool as prerequisites. Consequently, this thesis proposed a methodology framework for a successful process management by presenting the importance of a locale-specific planning and assessment processes in achieving multi-scale integrity and comprehensive sustainability.