Valuation of minimum revenue guarantee in BOT toll road projects
YİD otoyol projelerinde minimum gelir garantisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 406062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE SELİN GÜNDEŞ GRESSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kamu-Özel Sektör İşbirlikleri (KÖİ), kamu altyapı ihtiyacının karşılanmasında dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hükümetler, KÖİ kurgusunun birçok avantajından faydalanmalarına rağmen, uygulama süreci KÖİ projesinin barındırdığı çeşitli belirsizliklerden olumsuz şekilde etkilenebilir. Bu belirsizlikler talep riski, kur riski ve politik riskler vb. şekillerde karşımıza çıkmaktadırlar. Özellikle Yap-İşlet-Devret (YİD) tarzı yapılan otoyol projelerinde, talep riski proje başarısı için hayati bir önem taşıyabilir. Bundan dolayı, özel sektör yatırımcısı genellikle bu risklerin hükümet garantileri vasıtasıyla hafifletilmesini talep ederler. Minimum gelir garantisi (MGG), YİD otoyol projelerinde, talep riskine karşı en yaygın kullanılan garanti tiplerinden biridir. Öte yandan, bu garantilerin uygun olamayan bir şekilde değerlendirilmesi, kamunun sırtına ağır borçlar yükleyebilmektedir. Bu soruna çözüm bulmak adına, Monte Carlo simülasyonunu kullanan reel opsiyon tabanlı bir model önerilmiştir. Model, MGG'nin finansal etkililerini özel sektör ve kamunun farklı bakış açıları tarafından gözlemlemek üzere bir hipotetik otoyol projesine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public-private partnerships (PPPs) have been widely used to deliver public infrastructure throughout the world. Although governments benefit from the advantages of the PPP structure, its implementation may be affected negatively by various uncertainties embedded with PPP projects. These uncertainties mostly appear as demand risk, exchange risk and political risk etc. Especially, in Build-Operate-Transfer (BOT) toll road projects, demand risk may be vital for the project success. Therefore, private investors often prefer the mitigations of these risks through government supports. Minimum revenue guarantee (MRG) is one of the most common form of these government supports against demand risk in BOT toll road projects. However, inadequate evaluation of these supports can burden heavy contingent liabilities to the public. To deal with that issue, a real option based model using Monte Carlo Simulation is proposed to value MRGs. The model is then applied to a hypothetical toll road project in order to observe financial effects of MRGs from different viewpoints of the private and the public parties.