Haliç ve çevresi bağlamında Eyüp tarihi dokusunun korunmasının değerlendirilmesi
Evaluation of sustainable urban conservation practice in Eyup Historic City Centre in the context of Golden Horn and its surrounding
- Tez No: 406061
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ARZU KOCABAŞ DİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Kentleşmenin iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkileri giderek artmakta, sürdürülebilir kentleşme yaklaşımı kentlerin gelecekleri açısından giderek kritik öneme sahip olmaktadır. Güncel planlama pratiği içerisinde ön sıralara yerleşen iklim değişikliğine ve riske adaptasyon süreciyle birlikte kent mekanında değişikliklerin yapılması zorunlu hale gelmektedir. Bu bağlamda, tarihi dokunun iklim değişikliğine ve riske dayanıklı olacak şekilde korunmasını ve yönetimini öngören sürdürülebilir kentsel koruma yaklaşımı giderek önem kazanmaktadır. Türkiye'de ise üst ölçek kararların ve planların sürdürülebilir kentsel koruma ve iklim değişikliğine adaptasyonu tanımlar çatkıyı kurmasına rağmen, alt ölçekte mekana inildikçe, planlama araçları arasında geçişlerin gerçekleşemediği veya alınan kararlar ile hazırlanan stratejik planların uygulamaya tam anlamıyla geçirilemediği görülmektedir. Bu araştırma sürdürülebilir kentsel koruma çerçevesinde, Eyüp ve tarihi kent merkezini Haliç ve çevresi özelinde ele alarak, İstanbul odaklı bir kavramsal modeli ve değerlendirmeyi ortaya koymaktadır. Tez çalışmasında, kalitatif araştırma yöntemiyle toplanan veriler analiz edilerek, teorik bir model önerisi çerçevesinde sentezlenmektedir. Tez çalışmasının amacı buradan hareketle, sürdürülebilir kentsel korumanın uygulama aracı olarak alan yönetimini tartışmaya açmak ve geliştirilen öneri çerçeve üzerinden gelecekte hazırlanacak alan yönetimi planı çalışmalarına girdi sunmaktır. Tez çalışması kapsamında Haliç ve çevresi bağlamında Eyüp ve tarihi kent merkezi çalışma alanı olarak belirlenmiş de olsa, bu alan çalışması doğrultusunda sunulan alan yönetimi planı öneri çerçevesi bir üst bakış getirerek, farklı çalışmalara altlık oluşturma özelliğini de barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The negative effects of rapid urbanization on the climate change are evermore increasing and novel approaches of sustainable urbanization are becoming critically important for the future planning of urban areas. Such radical changes in urban spaces seem necessary with an emphasis on planning policies and practice for adapting to climate change. In this context, the problem arises from the effective conservation and transformation of deteriorating historic city centers as revitalized urban areas. Today, the concept of sustainable urban conservation concerning the climate responsive and risk-reductive conservation of historic urban texture is becoming more important in the agenda of developed countries. However, the conservation praxis and policies here in Turkey can be argued as they have little concern on the aforementioned factors of sustainability. Although, upper scale decisions, regulations and codes legislate or impose the“sustainable urban prevention regarding risks and climate”context, lower scale implementations fail to realize due to incorporative management system. In this context, this thesis is aimed to provide a conceptual model based on the conducted research study in Eyüp regarding Haliç historical vicinity; where, sustainability based conceptual framework and evaluation is essential. In this study; collected data from these two domains are analyzed through qualitative research techniques and synthesized in a theoretical model proposal.