CMS deneyinde ikili jet ölçümü
Dijet measurement at CMS experiment
- Tez No: 406075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ÇERÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
LHC de yapılacak olan proton-proton çarpışmaları protonun PDF (Parton Dağılım Fonksiyonu) yapısını ve evrimini, jetleri ve Drell-Yan çiftleri ilgili direkt bilgi verecektir. LHC deneyinde kullanılacak olan CMS detektörünün HF (İleri Hadron Kalorimetresi) (3< ? 8.5 kalorimetreleri değişik fizik çalışmalarının yanı sıra Low-x Bu tez çalışmasında, 7 TeV kütle merkezi enerjili proton-proton çarpışmalarında CMS detektörü tarafından toplanan 36 pb−1'lık toplam ışıklılığa sahip veriler kullanılarak büyük rapidite ayrımlı jetler ölçülmüştür. Dik momentumu pT > 35 GeV/c, rapidite aralığı |y| < 4.7 ve jet koni yarıçapı R = 0.5 olan jetler anti-kT jet algoritması ile yeniden yapılandırılmıştır. İkili jetler arasındaki rapidite ayrımının kosinüsünün ortalaması da fiziksel bir nicelik olarak ölçülmüştür. Ayrıca, büyük rapidite ayrımına sahip jetlerde meydana gelen hadron aktivitesi olarak kendini gösteren jet çokluluğu da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, jets with large rapidity separation are measured by using the data collected with CMS detector from proton-proton collisions at the center-of-mass energy of 7 TeV with 36 pb−1 integrated luminosity. Jets are reconstructed with the anti-kT algorithm which has the jet cone size R = 0.5 in the ranges pT > 35 GeV/c and |y| < 4.7. The average cosines of rapidity separation between the dijets are also measured as a physical quantity. Furthermore, the average jet multiplicity which indicates more hadron activity at large rapidity intervals is also presented.